Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua. Un model de anulare a carantinei, se poate? ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua. Un model de anulare a carantinei, se poate? Vin in ...

Buna ziua. Un model de anulare a carantinei, se poate? Vin in 28 din Austria, ma asteapta copiii, si nu as vrea sa fac carantina. Vin si cu test PCR, dar tara a ramas in zona rosie.
In baza care-i legi pot anula, carantina, cum trebuie formulata cererea, si cum.o depun la judecatorie, daca sunt in carantina? Multumesc astept raspuns, Sarbatori fericite

Diana Daisy a scris:

Buna ziua. Un model de anulare a carantinei, se poate? Vin in 28 din Austria, ma asteapta copiii, si nu as vrea sa fac carantina. Vin si cu test PCR, dar tara a ramas in zona rosie.
In baza care-i legi pot anula, carantina, cum trebuie formulata cererea, si cum.o depun la judecatorie, daca sunt in carantina? Multumesc astept raspuns, Sarbatori fericite

In baza cetateanului liber se poate anula. Adica "eu nu vreau". Imi pare rau ca va aflati in situatia asta. Acum, ce am zis sa nu o luati in serios. Dar multi nu o sa respecte carantina pentru ca avem un stat care la fel, nu ne respecta.
Nu am mai nimerit niciodată carantină. Pe mine mă interesează o lege, de a o contesta... e clar că voi sta in carantină, eu nu omit asta, si voi respecta clar...

Nomenas a scris:

Diana Daisy a scris:

Buna ziua. Un model de anulare a carantinei, se poate? Vin in 28 din Austria, ma asteapta copiii, si nu as vrea sa fac carantina. Vin si cu test PCR, dar tara a ramas in zona rosie.
In baza care-i legi pot anula, carantina, cum trebuie formulata cererea, si cum.o depun la judecatorie, daca sunt in carantina? Multumesc astept raspuns, Sarbatori fericite

In baza cetateanului liber se poate anula. Adica "eu nu vreau". Imi pare rau ca va aflati in situatia asta. Acum, ce am zis sa nu o luati in serios. Dar multi nu o sa respecte carantina pentru ca avem un stat care la fel, nu ne respecta.

Legislatia actualizata privind carantinarea o gasiti aici:
[ link extern ]