Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Tatal meu a fost veteran de razboi, a fost ranit, a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Tatal meu a fost veteran de razboi, a fost ranit, a murit de ...

Tatal meu a fost veteran de razboi, a fost ranit, a murit de o boala incurabila si as dori sa stiu daca noi copii lui (2) avem dreptul la o indemnizatie conform legislatiei actuale?
NU!
Adresati va la casa de pensii. Dupa legea din 2021 aveti dreptul.

balerina a scris:

Tatal meu a fost veteran de razboi, a fost ranit, a murit de o boala incurabila si as dori sa stiu daca noi copii lui (2) avem dreptul la o indemnizatie conform legislatiei actuale?

A nu se confunda situatia de veteran de razboi - ale carui drepturi sunt prevazute in Legea nr.44/1994 actualizata, cu cea de invalid de razboi - ale carui drepturi sunt stipulate de Legea nr. 49/1999. si cu nr. 341/2004. Sa nu se confunde cu legislatia pentru alte persoane cum sunt: cele luate prizioneri, cele persecutate politic, deportate, dar mai ales cu Legea nr. 168/2020.
Nu am putut lua legătura cu Asociația VETERANILOR de Razboi din Sectorul 6, deoarece e închis deocamdată. Întrebarea era simpla: a fost veteran de război, a pierdut un deget prin împușcare a murit și as fi vrut sa știu dacă beneficiem de acea indemnizație în bani , ca fiind copii ai veteranului (tata). Da sau nu?
Articolul 5 din Legea 49/1999.
"(1) Copiii celor morti sau disparuti în razboi, precum şi ai celor care la data decesului erau pensionari I.O.V.R. au dreptul la pensie de urmas în condiţiile în care se acordă, potrivit legii, pensiile de urmas în cadrul asigurarilor sociale de stat."
Deci au dreptul lapensie de urmas copiii:
" • până la vârsta de 16 ani;
• dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
• pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute mai sus."

balerina a scris:

Nu am putut lua legătura cu Asociația VETERANILOR de Razboi din Sectorul 6, deoarece e închis deocamdată. Întrebarea era simpla: a fost veteran de război, a pierdut un deget prin împușcare a murit și as fi vrut sa știu dacă beneficiem de acea indemnizație în bani , ca fiind copii ai veteranului (tata). Da sau nu?