Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce sanctiune poate primi un angajat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce sanctiune poate primi un angajat?

Ce sanctiune poate primi un angajat pentru neemiterea bonurilor fiscale daca patronul ii solicita asta?
george-neagu, moderator
Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului
nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
Cornel Vasile, Consilier juridic