Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul are dreptul sa iti taie din salariu ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul are dreptul sa iti taie din salariu ca sanctiune? ...

Angajatorul are dreptul sa iti taie din salariu ca sanctiune? Desi nu am fost informata printr-un avertisment si nici motivul nu este clar.
1. Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

2. Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertsimentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

3. Asadar, pentru a vi se aplica sanctiunea disciplinara privind reducerea salariului ,mai intai trebuie efectuata cercetarea disciplinara a dvs.