Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Desființarea conductei pluviale din apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Desființarea conductei pluviale din apartament

Bună ziua! Conducta pluvială trece prin apartamentul meu iar eu vreau ca acestă conductă să nu mai treacă pe la mine pentru că am infiltrații de apă locuiesc la etajul 4 cei care locuiesc sub mine au aceeași problemă. Am anunțat asociația în scris, administratorul nu face nimic .Cum oblig legal asociația să rezolve problema ?
Lucrarea daca se face prin asociatie trebuie prinsa in bugetul de cheltuieli al acesteia si aprobat de adunarea generala. Nu este o lucrare simpla, conducta trebuie scoasa in afara bl;ocului/ scarii si efectuata hidroizolatie in zona. Posibil sa trebuiasca modificat aticul acoperisului, numai prin proiect si cu autorizatie de ctie.
Se poate incerca o noua hidroizolatie in zona acoperisului, in jurul gurii de scurgere a conductei.
legal,nu puteti realiza interesul dv deoarece ati incalca proiectul initial al constructiei
Aveti dreptul sa realizati izolarea zonei
Dacă adm. nu face nimic , sesizați președintele de Asociație , el reprezintă Asociația . Dacă nu ia măsuri , mergeți in Instanță și cereți daune materiale și morale .