Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizitare minor. Bună seara, va rog sa ma ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizitare minor. Bună seara, va rog sa ma ajutați în ...

Program vizitare minor.
Bună seara, va rog sa ma ajutați în următoarea problema:
In urma hotărârii judecătorești, copilul va petrece cu mine revelionul, iar primul și al treilea weekend îl va petrece tot cu mine(il iau de vineri ora 16 și îl duc mamei duminica ora 18). Acum nu știu cum sa procedez corect. Dacă data de 1 și 2 ianuarie sunt libere legale, trebuie sa duc copilul mamei luni la ora 18?
Daca 31 decembrie cade vineri, iar 1 și 2, sâmbătă, respectiv duminica, se pune ca este primul weekend din luna? Sau primul weekend este considerat de vineri pana duminica(7-9 ianuarie)?
Întreb pentru ca în luna iulie a căzut 31 sâmbătă, iar 1 august duminica și nu am luat copilul pt ca nu a fost primul weekend,
Orice răspuns este bine venit. Mulțumesc!
Eu zic ca primul weekend este 7-9 ianuarie. Este discutabila chestiunea.
Cel mai bine, va intelegeti cu mama, cumva.
Nu exista înțelegere din partea mamei. Chiar și vinerea când trebuie sa îl iau la ora 16 îmi da băiatul în jur de 16:30. Mulțumesc pt răspuns.

trandafir2 a scris:

Eu zic ca primul weekend este 7-9 ianuarie. Este discutabila chestiunea.
Cel mai bine, va intelegeti cu mama, cumva.

Dacă data de 1 și 2 ianuarie sunt libere legale, trebuie sa duc copilul mamei luni la ora 18? Va rog sa îmi dați și un răspuns la aceasta întrebare. Mulțumesc.
dani el, utilizator
Se aplica programul din hotarare, asa cum este scris acolo.
Nu se schimba/interpreteaza/etc in functie de zile libere.

Si, nu poate sa va spuna cineva clar, daca nu vede hartiile.
Scrie doar ca revelionul îl petrece cu tatăl, nu se specifica ora sau altceva.