Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vanzare teren intravilan si extravilan. Am un teren de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vanzare teren intravilan si extravilan. Am un teren de 3000 m ...

Vanzare teren intravilan si extravilan. Am un teren de 3000 m cu casa construita. Din cei 3000 m 2100 sunt intravilan si includ si constructia si 900 extravilan. Am un singur nr cadastral pe toata suprafata. Cum pot vinde fara sa mai fie necesara depunerea ofertei pt extravilan la primarie? Variante: 1. Pot vinde doar partial cei 2100 intravilan? Daca da trebuie sa fac dezmembrare? 2. Pot face in acelasi timp donatie 900 m extravilan matusii mele (daca e ruda si vecina inteleg ca nu trebuie sa mai depun oferta la primarie) si sa vand cei 2100 catre cumparator direct la notar? Daca da e nevoie sa fac dezmembrare inainte sau se poate in baza cadastrului pe care l am pe tot terenul?
belena2013, utilizator
Puteti sa faceti exact tot ce ati descris mai sus dar inainte, da, trebuie dezmembrat terenul.