avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Daca nu ii dau fiscalul,ce poate sa imi faca,legal?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Daca nu ii dau fiscalul,ce poate sa imi faca,legal?

Buna ziua! In urma cu 1 luna,un domn de 62 de ani din Mures,m-a tot abordat telefonic ca daca vreau sa imi dea la schimb BMW-ul lui pe Volkswagenul meu,care il aveam pus pe un site la vanzare.Ne-am trimis fiecare poze pe whatapp cu masinile.Dupa atatea insistente,am zis ca da.A venit la mine in localitate duminica si am facut schimbul.Luni,imediat,eu am mers la Primaria mea,am stampilat contractele cu cele 2 stampile in chenarele din partea de sus,si cand sa merg spre curier sa i le trimit,am observat ca pe BMW-ul de il luasem la schimb,erau anvelope de vara si nu de iarna,asa cum erau in pozele de mi le trimisese pe whatapp,si nu i-am mai trimis nimic.L-am sunat si i-am zis ca m-a inselat,si nu ii trimit nici un act,pana nu imi trimite anvelopele promise sau bani,ca sa imi cumpar eu alte anvelope de iarna,zicandu-mi ca "imi da dupa cap".Precizez caci el mi-a trimis contractele stampilate,tot de la Primaria lui,si BMW-ul l-am inregistrat la mine la Primarie.Deci,ce poate sa imi faca legal,ca sa obtina actele de la mine,tinand cont ca am dovada inselaciunii lui,pe whatapp?
Cel mai recent răspuns: michael78 , utilizator 15:07, 6 Ianuarie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti contract de vanzare-cumparare fiecare? Adica o data pentru masina lui, o data pentru masina dvs?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pare ca are daca s-a dus cu ele la ditl.
Daca nu trimiteti actele, va va da in judecata si veti plati si cheltuieli de judecata.
Putin probabil ca nu ati vazut cauciucurile cand v-a adus masina, dar ati vazut cand va duceati la curier.
Si daca e asa , ati vazut târziu...dupa mine nu aveti ce face. Nu e nicio înșelăciune, ca rotile erau pe masina in ochii dvs.
Exact,avem contracte vanzare-cumparare,fiecare la masina lui.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Decembrie 2021
michael78, utilizator
Or fi fost in ochii mei dar chiar nu am observat!

gi-jane2 a scris:

Pare ca are daca s-a dus cu ele la ditl.
Daca nu trimiteti actele, va va da in judecata si veti plati si cheltuieli de judecata.
Putin probabil ca nu ati vazut cauciucurile cand v-a adus masina, dar ati vazut cand va duceati la curier.
Si daca e asa , ati vazut târziu...dupa mine nu aveti ce face. Nu e nicio înșelăciune, ca rotile erau pe masina in ochii dvs.

Exact,avem contracte vanzare-cumparare,fiecare la masina lui.Cat timp este termenul legal ca sa ii trimit actele?

savysb a scris:

Aveti contract de vanzare-cumparare fiecare? Adica o data pentru masina lui, o data pentru masina dvs?

Alte discuții în legătură

Posibil caz de abuz de incredere? banicutz banicutz Se considera urmatoarea speta: Eu, B.M, stabilesc cu C.A. sa facem un schimb de masini pe internet. Ne intalnim, vedem masinile. B.M. isi da VW Passat pentru ... (vezi toată discuția)
Masina sh cumparata - procedura ferdis ferdis Am cumparat un autoturism SH, de la o persoana bugetara. Am platit, am primit masina + contract de vanzare cumparare, talon, actul de identitate a ... (vezi toată discuția)
Acte necesare vinzarii/cumpararii unei masini din germania caesarmj caesarmj Am gasit pe un site o masina SH. Am avut o discutie pe mail cu proprietarul masinii. Pe scurt el mi-a spus ca imi trimite masina printr-o firma serioasa in ... (vezi toată discuția)