Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare vinzarii/cumpararii unei masini din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare vinzarii/cumpararii unei masini din germania

Am gasit pe un site o masina SH. Am avut o discutie pe mail cu proprietarul masinii.
Pe scurt el mi-a spus ca imi trimite masina printr-o firma serioasa in locul in care ii spun eu. Masina va veni in final din Anglia (dar este inmatriculata in Germania) cu Auto Car Shippers. Nu am incheiat inca negogierile cu proprietarul.
1. De obicei plata se va face inainte sau dupa livrarea masinii?
2. In momentul in care masina ajunge la destinatie, ce acte trebuie sa primesc odata cu masina pentru a putea fi inmatriculata in Romania?
3. Trebuie sa platesc taxa vamala pentru masina ca sa o pot inmatricula masina?
4. Ce taxe si ce acte mai sunt necesare pentru inmatriculare dupa primirea actelor de Germania.
vanzatorul v-a spus ca o vinde asa ieftin pentru ca e cu volan pe partea stanga, iar el circula in anglia, corect? (cred ca e teapa)

va sfatuiesc sa nu faceti plata inainte, ci doar dupa ce vedeti masina si va convingeti ca ea corespunde dpdv tehnic si estetic.

in legatura cu taxele, sunteti pers fizica sau societate?
fiind vorba de o masina inmatriculata in UE nu se platesc taxe vamale.

pentru inmatriculare in romania, va trebuie brief-ul masinii din tara de origine de unde reiese data primei inmatriculari, factura si/sau contractul de vanzare cumparare.

in romania va trebui sa platiti taxa de poluare, tarifele de la RAR si luarea in rol la primaria de domiciliu.

succes!
danike, utilizator
Danike multumesc pt raspunsul dat. Am verificat masina este cu volanul pe partea stinga fapt pt care el nu poate sa o foloseasca in Anglia si nici nu poate sa o vinda.

In seara aceasta am primit din nou mail cu procedura de vinzare/cumparare a masinii.
1. Daca sunt de acord atunci trebuie sa-i trimit datele mele de contact(nume, adresa, nr telefon)
2. El incheie contract cu AUTO CAR SHIPERS care-mi va livra masina in cel mult 3-4 zile.
3. Cind ajunge la destinatie cu AUTO CAR SHIPERS proprietarul imi da 3zile sa inspectez masina la politie si la mecanic.
4. Daca imi convine masina trebuie sa fac un contract de vinzare cu compania de transport si sa-i trimit lui banii prin MoneyGram.
Si aici se incheie afacerea
Intrebarea mea finala:
Credeti ca e valabil contractul de vinzare /cumparare cu compania de transport?