Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme inmatriculare auto

Salutare! Am cumparat o masina din Germania, adusa de un roman, iar pe brief-uri apare atat proprietarul din Germania, cat si cel care a adus-o. Nestiind cum sta treaba, tipul ce mi-a vandut-o a facut contractul de v-c direct cu proprietarul din Germania spunand ca e ok si ca nu mai am nevoie de niciun fiscal. Numai ca la inmatriculari mi-au spus ca imi trebuie contract intre mine si cel care este trecut in brief,cel care a a adus-o, cu tot cu fiscal. Acum nu prea reusesc sa fac asta. Am reusit sa o impun eu la primarie, doar ca sunt legat de problema contractului de v-c la politie. Ma poate ajuta cineva cu o solutie? Multumesc!
Sa ne intelegem
Initial ati precizat
Am cumparat o masina din Germania, adusa de un roman, iar pe brief-uri apare atat proprietarul din Germania, cat si cel care a adus-o.

Precizati calitatea celor 2 persoane consemnate in brief
Daca SPR a precizat ca pentru inmatriculare este necesar document intre dv si proprietar,inseamna ca persoana care va vandut vehiculul,care a deplasat vehiculul din Germania pana in Romania nu figureaza drept cumparator
Cine a achitat taxele vamale ?
Pai in brief, este trecut neamtul de la care a fost luata masina si cel care a adus-o in tara. Madina a fost adusa pe roti. Presupun ca el a platit taxele aducand-o. Eu am cumparat mașina, iar contractul de vanzare cumparare este intre mine si neamt.