Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina

Am cumparat de curand o masina de la un tip adusa din Germania. Masina este trecuta pe numele mamei lui dar in carte si talon este trecut el. Am contract de V-C intre femeie - neamt si mine si femeie. Pentru a putea inmatricula masina am nevoie si de contract V-C intre femeie si tipul de la care am luat-o(fiu) ? El mi-a spus ca imi poate da doar o procura de la notariat cum ca el a adus masina pe roti in tara. Este valabil asa ceva? Ce pot face?
Daca aveti contract intre dvs si propietar semnat este ok
Puteti parcurge procedura de inmatriculare in cazul in care detineti document legal incheiat cu proprietarul din CIV
Vanzatorul nu este obligatoriu sa fie si proprietarul bunului mobil,respectiv choiar daca detine vehiculul sunt numeroase cazuri cand nu parcurge procedura de inmatriculare

ynocentta a scris:

Puteti parcurge procedura de inmatriculare in cazul in care detineti document legal incheiat cu proprietarul din CIV
Vanzatorul nu este obligatoriu sa fie si proprietarul bunului mobil,respectiv choiar daca detine vehiculul sunt numeroase cazuri cand nu parcurge procedura de inmatriculare

In C-V este trecuta mama lui iar in brief este trecut el. La un birou de inmatriculari mi-a cerut si C-V intre mama-fiu. Dar el nu imi da decat ce am zis mai sus( un act de la notar cum ca a adus-o pe roti) . Se poate sa ajunga decat aceasta chestie?
Multumesc