avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina

Am cumparat de curand o masina de la un tip adusa din Germania. Masina este trecuta pe numele mamei lui dar in carte si talon este trecut el. Am contract de V-C intre femeie - neamt si mine si femeie. Pentru a putea inmatricula masina am nevoie si de contract V-C intre femeie si tipul de la care am luat-o(fiu) ? El mi-a spus ca imi poate da doar o procura de la notariat cum ca el a adus masina pe roti in tara. Este valabil asa ceva? Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Boga07 , utilizator 18:01, 15 Aprilie 2019
Daca aveti contract intre dvs si propietar semnat este ok
Puteti parcurge procedura de inmatriculare in cazul in care detineti document legal incheiat cu proprietarul din CIV
Vanzatorul nu este obligatoriu sa fie si proprietarul bunului mobil,respectiv choiar daca detine vehiculul sunt numeroase cazuri cand nu parcurge procedura de inmatriculare


ynocentta a scris:

Puteti parcurge procedura de inmatriculare in cazul in care detineti document legal incheiat cu proprietarul din CIV
Vanzatorul nu este obligatoriu sa fie si proprietarul bunului mobil,respectiv choiar daca detine vehiculul sunt numeroase cazuri cand nu parcurge procedura de inmatriculare



In C-V este trecuta mama lui iar in brief este trecut el. La un birou de inmatriculari mi-a cerut si C-V intre mama-fiu. Dar el nu imi da decat ce am zis mai sus( un act de la notar cum ca a adus-o pe roti) . Se poate sa ajunga decat aceasta chestie?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme inmatriculare auto Alex R. Alex R. Salutare! Am cumparat o masina din Germania, adusa de un roman, iar pe brief-uri apare atat proprietarul din Germania, cat si cel care a adus-o. Nestiind cum ... (vezi toată discuția)
Actele de germania au nume de societate iar kaufertrag-ul (actul de vanzare-cumparare) nume de persoana fizica - auto kartoforul1 kartoforul1 vreau sa cumpar o masina de la o pers fizica care a adus masina din germania,dar pe brif,ul mic sunt nume de societate iar contr de vanz cumparare are nume de ... (vezi toată discuția)
Problema inmatriculare auto / brief mic CiobanuAlexandru01 CiobanuAlexandru01 Buna ziua, La inceputul lunii noiembrie am achizitionat un automobil din germania, ce a fost adus in romania de catre un samsar, actul de vanzare cumpare a ... (vezi toată discuția)