avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sechestru pe masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sechestru pe masina

Bună seara. Am o problema. În anul 2019 am achiziționat o masina.. am primit toate actele certificatul mașini cartea inclusiv certificatul fiscal, masina nu am înscris o în cele 30 de zile obligatorii.. stand vreo 2 ani în garaj.. hotarandu-ma sa o înmatriculez am primit vestea de la politie cum ca este sechestru de la fostul proprietar.. problema este ca, nu dau de proprietar și nu stiu cum sa o rezolv. Ceva sfaturi?
Cel mai recent răspuns: Elen17917 , utilizator 17:56, 31 Decembrie 2021
Atat timp cat autoritatile au dispus aplicarea masurii asiguratorii,rezulta ca impotriva vanzatorului exista deschis un dosar penal de cercetare
Solicitati audienta si clarificati situatia cu reprezentantul ministerului public responsabil in cercetare sau direct la politie care realizeaza verificarile
Problema este ca fostul proprietar are sechestru pe bunuri în anul 2021.. iar eu masina am cumpărat-o în 2019.. singura vina a mea este ca nu am inmatriculat-o și apare încă proprietar doar pe actele mașinii. Dar masina este la impozit pe numele meu asigurarea și toate actele de înmatriculare sunt pe numele meu. Am dat in judecata executorul. Dar nu știu ce speranța am :(
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati dat in judecata executorul, nu aveti nicio sansa, el nu are calitate procesuala pasiva in speta.
Deocamndata nu l-am dat în judecata, ci am făcut înștiințare sa-mi ridice sechestru pe masina, masina ne mai fiind la fostul proprietar, și în acea data când am cumpărat-o nu avea sechestru. Singura mea vina este faptul ca nu am inmatriculat-o la timp


gi-jane2 a scris:

Daca ati dat in judecata executorul, nu aveti nicio sansa, el nu are calitate procesuala pasiva in speta.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie masina pusa sub sechestru fantomescu fantomescu Buna seara..am cumparat o masina pe data de 18.08 ..contractu de vanzare cumparare a fost facut pe 18.08 masina am scos`o de la financiar pe 18.08 si trecuta ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto fara fiscal DanielHerisanu DanielHerisanu Buna ziua, Eu am o problema serioasa referitoare la inmatricularea auto. Am cumparat o masina in data de 13.11.2015 la ora 19:00 vanzatorul fiind un om ... (vezi toată discuția)
Masina sub sechestru b1o9g8d6an b1o9g8d6an Buna seara, Acum cateva luni am cumparat o masina la care trebuia sa platesc taxa de mediu ca sa o trec pe numele meu.Am facut contract de ... (vezi toată discuția)