Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară sau cadou pt copii?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară sau cadou pt copii?

Bună ziua, dacă în decursul unei luni tatăl iese cu copiii la un suc, gogoașă, prăjitură, pizza, este absolvit de plata pensiei alimentare? Sau dacă le oferă lor copiilor cadouri în bani cu mențiunea "faceți ce vreți cu banii, sunt banii voștri"? (Nu sunt împotriva acestor acțiuni, mă bucură implicarea, dar nu înțeleg de ce el asimilează aceste acțiuni cu pensia alimentară. Și pentru cei care vă pregătiți de răutăți, e vorba de 200 lei pt fiecare din cei 2 copii.
Atata timp cat nu exista dovada (ordin de plata) platii pensiei alimentare, sunteti indreptatita sa va adresati executorului judecatoresc, inclusiv pentru cheltuieli cu scoala si gradinita, de exemplu.
@
VIORICA MADALINA MANU Unde se prevede ca se poate adresa executorului pentru cheltuieli cu scoala si gradinita? Atata timp cat nu este o hotarare judecatoreasca in acest sens, executorul nu face nimic.
De acord. Pensia alimentara a fost stabilita la 200 lei (in instanta sau prin acord de divort, cel mai probabil), asa se mentioneaza in solicitare.
Dacă face dovada că a plătit cash niște bani și că plata a fost făcută pentru plata pensiei este în regulă pentru el. Dacă nu face aceste dovezi, prestațiile făcute sunt considerate bonus/cadouri plăți pentru alte diverse cheltuieli, neținându-se cont de aceste plăți pentru plata pensiei.
Aceea este pensia alimentara. Tu te refereai la cheltuieli cu scoala si gradinita expensie de intretinere. Beneficiarul pensiei de intretinere o foloseste dupa nevoi, nu la scoala si gradinita (numai).