avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minori - perioada de vizita divizata in vacante si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minori - perioada de vizita divizata in vacante si pensia de intretinere

Buna ziua,

As avea nevoie de sfatul dvs.

Am 2 copii minori sub 10 ani, domiciliul la mama, perioade de vizita pentru mine.
In ceea ce priveste vacanta de vara, pe sentinta scrie exact urmatoarea fraza :
O luna in vacanta de vara cu luarea minorilor de la domiciliul mamei.

Atat, nici un cuvant in plus.

Pana acum luam copiii la mine o luna intreaga, insa anul acesta lucrez in strainatate, iar directiunea nu-mi da voie sa iau dintr-o data 4 saptamani consecutive de concediu, insa ma lasa sa vin in tara 2 saptamani in iulie si 2 saptamani in august sau inceputul lui septembrie.

Problema este ca mama copiilor m-a anuntat ca daca nu pot sa stau o luna intreaga dintr-o data o sa imi dea copiii pentru 2 saptamani cand vin prima oara dar ca dupa ce plec, nu o sa ma mai lase sa ii mai iau pentru inca 2 saptamani, mai tarziu cand ma reintorc, in august sau la inceputu lui septembrie.

As dori sa stiu daca din punct de vedere legal si tinand cont de ceea ce scrie in sentinta, as avea voie sa vin sa-mi vad copiii de 2 ori cate 2 saptamani in vacanta de vara? Daca da sau nu, pe ce articol ma pot baza?

De asemenea, eu nu mai am locuinta in Romania si cand vin sa vad copiii stau cu ei in chirie. Este un efort financiar foarte mare pentru mine sa platesc zborurile dus-intors, chiria in romania, chiria in strainatate, cheltuielile cu copiii plus pensia de intretinere de 500€.

As dori sa stiu daca as avea dreptul sa intrerup plata pensiei pe perioadele in care copiii sunt in grija mea, tinand cont de toate cheltuielile care le am cand vin in tara? Daca da sau nu, pe ce articol ma pot baza?

Va multumesc pentru raspunsurile dvs,
Andrei



Vorbiți cu mama.
Dacă nu rezolvați amiabil puteți deschide o ordonanta pentru divizare după părerea mea.
Mama nu este de acord, deci amiabil nu se poate caci este primul lucru pe care l-am incercat.

Pe sentinta nu se mentioneaza nicaieri ca perioada de o luna trebuie sa fie egala cu 4 saptamani consecutive, insa nu se mentioneaza nici ca ar putea fi divizata.

Cum ramane cu plata pensiei?
Multumesc!
O luna in vacanta de vara poate insemna si 2 saptamani cu 2 saptamani in perioada iunie-septembrie.

Insa de regula atunci cand instantele folosesc aceasta fraza inseamna luna calendaristica intreaga, iar cand saptamanile sunt divizate se specifica clar 2 sapatamani in iulie si 2 saptamani in august.

Parerea mea este ca fie discutati si prezentati angajatorului situatia, solicitand sa lipsiti 1 luna intreaga, fie anul asta ii vedeti doar 2 sapatamani si apoi reglementati situatia pt anul viiitor printr-o actiune in instanta pt ca acum nu mai aveti timpul necesar pt rezolvare.

In mod normal, in luna cat copii se afla in ingrijirea dvs nu este necesara plata pensiei de intretinere pt ca dvs sunteti cel care prestati aceasta intretinere.

In privinta cuantumului pensiei, este de analizat daca aceasta poate fi redusa (in raport de venitul dvs net). Trebuie sa stiti insa ca instantele nu tin cont neaparat de cheltuielile dvs cu venirea in tara si inchirierea imobilului (mai ales ca vorbim doar de o luna din an si nu se impune reducerea pensiei pt tot anul).
Cred ca, desi practica judiciara ne spune ceea ce arata colega mai sus, este imprecisa hotararea judecatoreasca si, ceea ce nu este interzis, este permis.
Din toata aceasta nevoie de clarificare nu am citit despre copii, care e opinia lor, ce varste au si ce cred?
In functie de asta incercati rapid o negociere cu mama copiilor, cu mediator, avocat, nu o discutie telefonica ce va duce inevitabil iar la o cearta.
Ca sa ajungeti sa o cointeresati in negociere, aratati-i ca hotararea judecatoreasca poate fi dusa la uhn executor, ca nu se stie in ce luna e vizita, asa incat dupa cele 2 saptamani din iulie puteti veni in august cu executorul sa vedeti copiii... o luna.
Ca sa nu ajungeti la astfel de neplaceri, ar fi bine sa colaborati. Desigur, in caz ca se intampla sa nu va incredinteze copiii si in august, nu va sfatuiesc chiar sa faceti vreo executare.
Mai apelati si la ideea alienarii, indepartarii copiilor de un parinte. Mai exact, o luna intreaga fara mama e mult, nu stiu sincer cate contacte vor fi intre ea si copii, dupa mine chiar ar fi indicat sa sectionati vacanta. 2 saptamani fara un parinte e suficient.
Mai puteti cere acordul mamei sa duceti copiii la dv. la domiciliu, marsand ope texte de lege privind cunoasterea de catre copii a vietii de familie a parintelui, bla-bla, viata privata etc. Asa ii puteti avea o luna, e normal sa petreceti timp si in tara unde dv. stati, puteti lua un bunic pentru cele 2 saptamani lipsa de concediu etc.

In privinta pensiei, iar, depinde de detalii, acre anume e venitul, cat reprezinta pensie, ce nevoi acopera mama pentru copii in perioada cat ei stau la dv. etc.
Cheltuielile dv. cu avionul si chiria nu sunt esentiale pentru copil.

Daca nu rezolvati nimic, apelati la o instanta de judecata cu o ordonanta, pana in vara ar trebui sa fie rezolvat. Cereti inclusiv acordul sa duceti copiii la domiciliul dv. in vacante.
Va multumesc pt raspunsurile dvs.
Copiii au 7 si 9 ani si dorinta lor este sa petreaca toate vacantele integral cu mine si toata perioada scolara integral cu mama lor.

Eu castig 1800 net insa nu doresc sa micsorez pensia ci strict sa o suspendez pe perioadele in care copiii sunt in grija mea , nu stiu pe ce articol ma pot baza.

Perioadele mele de vizita sunt:
o saptamana in noiembrie cu luarea minorilor de la domiciliul mamei
o saptamana in martie cu luarea minorilor de la domiciliul mamei
vacanta de craciun sau vacanta de Pasti alternativ in fiecare an cu luarea minorilor de la domiciliul mamei
o luna in vacanta de vara cu luarea minorilor de la domiciliul mamei


Anul trecut am petrecut 9 saptamani cu copiii: 4 vara, 3 de craciun,1 in noiembrie, 1 in martie.

Pe toata aceste perioade am continuat sa platesc 500 € desi mama lor nu a contribuit cu nimic, copiii au fost in intretinerea mea totala, si de fiecare data i-a trimis fara nici un bagaj, imbracati doar cu hainele de pe ei, ceea ca m-a obligat sa cumpar de fiecare data mai multe schimburi de haine pentru ei.

Din aceste motive consider ca nu este corect sa platesc pensia pe aceste perioade, cu fiecare perioada de vizita ma ruinez financiar. Dupa cum am mais spus de fiecare data pe aceste perioade platesc pensia integrala+haine+cele necesare pt copii+2 chirii+zboruri dus-intors.

Alte discuții în legătură

Fostul sot a inaintat un proces de oprire a pensiei alimentare pe perioada de 6 saptamni cat copiii sunt(?) la el vara!!! karisterux karisterux Buna seara,am urmatoarea situatie:sunt divortata de 5 ani,am doi copii din fosta casatorie de 7 si 11 ani,iar pensia alimentara este 33% din venitul ... (vezi toată discuția)
Pensie de întreținere în perioada de vacanță: se poate întrerupe plata când copilul e la părintele nerezident? Miki&dede Miki&dede # Mihaela 07mai 2018 Buna ziua. Sotul meu are o fetita de 5ani din prima casatorie. Plateste pensia alimentara lunar si nu a intarziat niciodata cu plata ... (vezi toată discuția)
Micsorare pensie alimentara mari26 mari26 Buna ziua, Am divortat la notar, motiv pentru care fosta mea sotie a impus conditia ca nu va semna actele de divort decat daca va primi o pensie alimentara ... (vezi toată discuția)