avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort dupa 22 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort dupa 22 ani

Buna ziua.
Se da urmatoarea situatie: doi soti, casatoriti de 22 ani, cu un copil major, locuiesc in casa mostenita de sot. Pot divorta la notar? Au ce partaja? Adica impreuna doar au imbunatatit casa mostenita de sot, iar acesta sustine ca in cazul divortului, sotia nu are dreptul la nimic. Este adevarat?
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 20:48, 3 Ianuarie 2022
Buna ziua!

In situația in care ambii soți sunt de acord cu divorțul, pot divorța la notar. In caz contrar doar in instanța.

Imobilul moștenit de soț are calitatea de bun propriu, soția nu are dreptul la cota parte din bun in cazul divorțului.
Ok, deci dupa 22 de ani, sotia nu are dreptul la nimic?
Sotia sre dreptul la bunurile dobandite in timpul casatoriei,bunuri mobile daca exista (,mobilier,aparatura electrocasnica,autoturism),conturi in banca etc.Are drept de creanta impotriva sotului pt inbunatatirile aduse imobilului ,cota parte din imobil nu,acesta fiind bun propriu al sotului.Discutsti cu un av pt a intelege ce drepturi aveti,ce se poate obtine etc.
Ok, multumesc
Nu va avea dreptul la imobilul respectiv, dar toate celelalte bunuri dobândite în timpul căsătoriei vor fi împărțite la partaj.
De asemenea, are dreptul la 1/2 din investițiile pe care le-a efectuat la casă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bebelu cristian bebelu cristian Am si eu o intrebare ,sunt casatorit de 3 ani,am mostenit niste bunuri in urma decesului tatalui meu ,mai exact o cota parte dintr-un imobil care in prezent ... (vezi toată discuția)
Bun propriu piticut86 piticut86 Buna ziua.Am un imobil mostenit,bun propriu daca nu-mi aleg regimul juridic al bunului propriu si ma casatoresc la divort sotul ar avea vre-un drept asupra lui ... (vezi toată discuția)
Bun achizitionat inainte si in timpul casatoriei pain pain Buna ziua, Daca achizitionez un bun inainte de casatorie (exemplu: un apartament), ma casatoresc iar apoi divortez, va avea partenerul/a dreptul la acel bun ... (vezi toată discuția)