Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort dupa 22 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort dupa 22 ani

Buna ziua.
Se da urmatoarea situatie: doi soti, casatoriti de 22 ani, cu un copil major, locuiesc in casa mostenita de sot. Pot divorta la notar? Au ce partaja? Adica impreuna doar au imbunatatit casa mostenita de sot, iar acesta sustine ca in cazul divortului, sotia nu are dreptul la nimic. Este adevarat?
Buna ziua!

In situația in care ambii soți sunt de acord cu divorțul, pot divorța la notar. In caz contrar doar in instanța.

Imobilul moștenit de soț are calitatea de bun propriu, soția nu are dreptul la cota parte din bun in cazul divorțului.
Ok, deci dupa 22 de ani, sotia nu are dreptul la nimic?
Sotia sre dreptul la bunurile dobandite in timpul casatoriei,bunuri mobile daca exista (,mobilier,aparatura electrocasnica,autoturism),conturi in banca etc.Are drept de creanta impotriva sotului pt inbunatatirile aduse imobilului ,cota parte din imobil nu,acesta fiind bun propriu al sotului.Discutsti cu un av pt a intelege ce drepturi aveti,ce se poate obtine etc.
Ok, multumesc
Nu va avea dreptul la imobilul respectiv, dar toate celelalte bunuri dobândite în timpul căsătoriei vor fi împărțite la partaj.
De asemenea, are dreptul la 1/2 din investițiile pe care le-a efectuat la casă.