avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar pe clauze abuzive trimis spre rejudecare la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar pe clauze abuzive trimis spre rejudecare la Curtea De apel ...

Dosar pe clauze abuzive trimis spre rejudecare la Curtea De apel eu nu am primit nici o citatie dar vad termen fixat le 19.01.22. Ce se va intampla la acest prim termen de judecata si ce se intampla la rejudecare? Cat poate dura aceasta rejudecare si ce anume poate intarzia derularea acestui proces?
La mulți ani!!
Cel mai recent răspuns: Sever Simion , Consultant resurse umane 04:40, 7 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
La rejudecare se intampla ceea ce se stabileste prin hotararea data la instanta care a trimis cauza spre rejudecare.
Altfel spus, instanta care a primit dosarul pentru rejudecare, va rejudeca cauza in limitele stabilite de instanta superioara in motivarea hotararii date.
Durata rejudecarii depinde de aceste motive.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul in care este vorba despre o hotarare care a fost casata in totalitate, instanta competenta sa rejudece cauza in fond dupa casare va analiza si solution din nou toate aspectele de fapt si de drept ale cauzei, partile avand dreptul sa invoce toate mijloacele de aparare de care s-au servit in fata instantei care a judecat cauza in prima instanta.

Dispozitiile din decizia de casare cu privire la dezlegarea problemelor de drept, completarea materialului probator sau la necesitatatea lamuririi anumitor imprejurari de fapt sunt obligatorii pentru instanta care rejudeca cauza in fond,
Instanta de rejudecare are insa dreptul de a (re) aprecia situatia de fapt, putand pronunta o solutie noua insa, exista si posibilitatea de a ajunge la aceeasi concluzie la care ajuns si prima instanta.

In situatia casarii partiale, instanta care rejudeca cauza in fond este limitatata la cercetarea si solutionarea aspectelor
care au determinta desfiintarea hotararii, iar problemele de fapt si de drept care nu au format obiectul casarii dobandesc autoritate de lucru judecat.
Mulțumesc. Trebuia sa fac eu vreun document acum inainte de primul termen? Nu am facut nimic si am termen peste o saptamana.

Cristina CIUREA a scris:

In cazul in care este vorba despre o hotarare care a fost casata in totalitate, instanta competenta sa rejudece cauza in fond dupa casare va analiza si solution din nou toate aspectele de fapt si de drept ale cauzei, partile avand dreptul sa invoce toate mijloacele de aparare de care s-au servit in fata instantei care a judecat cauza in prima instanta.

Dispozitiile din decizia de casare cu privire la dezlegarea problemelor de drept, completarea materialului probator sau la necesitatatea lamuririi anumitor imprejurari de fapt sunt obligatorii pentru instanta care rejudeca cauza in fond,
Instanta de rejudecare are insa dreptul de a (re) aprecia situatia de fapt, putand pronunta o solutie noua insa, exista si posibilitatea de a ajunge la aceeasi concluzie la care ajuns si prima instanta.

In situatia casarii partiale, instanta care rejudeca cauza in fond este limitatata la cercetarea si solutionarea aspectelor
care au determinta desfiintarea hotararii, iar problemele de fapt si de drept care nu au format obiectul casarii dobandesc autoritate de lucru judecat.


Cum pot lungi acest proces va rog?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
La rejudecare se intampla ceea ce se stabileste prin hotararea data la instanta care a trimis cauza spre rejudecare.
Altfel spus, instanta care a primit dosarul pentru rejudecare, va rejudeca cauza in limitele stabilite de instanta superioara in motivarea hotararii date.
Durata rejudecarii depinde de aceste motive.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casare cu trimitere daca am mai avut un recurs in proces? seldom seldom Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Daca pe fond a fost constatata perimarea cererii de chemare in judecata, am facut recurs si am ... (vezi toată discuția)
Dosar de munci - rejudecare suciu_diana suciu_diana Buna seara, poate aceasta intrebare era mai potrivit sa o adresez pe forumul avocatilor, dar incerc si aici. Sper sa poate sa imi furnizeze cineva o ... (vezi toată discuția)
Casare cu trimitere spre rejudecare la instanta de fond geo-vem geo-vem Am avut un recurs in contencios la Inalta Curte de Casatie , mi-a fost admisa cererea sa casat sentinta in totalitate si a retrimiso spre rejudecare ,asta ce ... (vezi toată discuția)