Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, in urma unui accident pe zebra semnalizata ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, in urma unui accident pe zebra semnalizata doar prin ...

Buna seara, in urma unui accident pe zebra semnalizata doar prin indicator rutier necorespunzator ( cu partea laterala stanga, in momentul in care autoturismul era pe trecerea de pietoni cu bara fata, iar pietonul a pasit pe zebra, fara nici macar cel mai mic gest de asigurare la traversarea unei treceri de pietoni ), in urma accidentului pietonul a decedat ((, viteza autovehiculului era de 43 km/h.
As avea nevoie de niste sfaturi in situatia mai sus mentionata si sanctiunile apilcate.
Mentionez ca sunt sofer profesionist cu o vechime de peste 11 ani si depind de permis .
Va multumesc.
Ucidere din culpa, de la 2 la 7 ani închisoare, dacă nu sunteti recidivist, aveți șanse la o pedeapsa cu suspendare. În urma hotărârii de condamnare definitiva, permisul se anuleaza.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat