Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calculul indemnizatiei de maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calculul indemnizatiei de maternitate

Buna ziua,

La calculul indemnizatiei de maternitate (cele 126 zile) se tine cont de numarul zilelor lucratoare din ultimele 6 luni sau de numarul zilelor lucrate efectiv ?
Luand ca exemplu o persoana care a avut 20 zile concediu de odihna luate in cele 6 luni dinainte de concediul maternal.
eve25, utilizator
Stagiul minim de cotizare pentru concediul de maternitate este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul de maternitate (medical).
Va multumesc.

Ma refeream cum se calculeaza media zilnica (suma de bani).
Media zilnica = suma celor 6 salarii brute / nr. de zile lucratoare din cele 6 luni.

In cazul persoanelor care au 20 zile de concediu de odihna de recuperat si sunt obligate sa le consume in aceste 6 luni dinainte de nastere..media zilnica se modifica?

Calculul acesta este valid?

[ link extern ]