avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,lucrez la privat iar angajatorul îmi scade ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,lucrez la privat iar angajatorul îmi scade din norma ...

Buna ziua,lucrez la privat iar angajatorul îmi scade din norma de lucru,orele de sărbătoare legală(atunci când ele există),obligandu-ma sa recuperez.Este legală aceasta practică? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 5 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este legala. Sesizati ITM-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as avea in principiu doua nelamuriri la locul de munca, ... ionutraicu31@yahoo.com ionutraicu31@yahoo.com Buna ziua, as avea in principiu doua nelamuriri la locul de munca, dupa cum urmeaza: 1. Angajatorul nostru plateste ziua de sarbatoare legala cu 200% insa ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare nicolaepris nicolaepris Lucrez in cadrul unei firme private ,unde se practica urmatorea metoda:spre exemplu lucrez 12 ore pe zi dar sunt pontat 8 ore pentru cele 4 ore ramase primesc ... (vezi toată discuția)
Bună seara! am și o mică nelămurire a legii 5 articolul 142 ... ANE-MARY ANE-MARY Bună seara! Am și o mică nelămurire a legii 5 articolul 142 din codul muncii. În această lună norma de lucru este de 160 de ore. Planificarea mea ... (vezi toată discuția)