Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate anula o cerere de chemare in judecata daca ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate anula o cerere de chemare in judecata daca neregularitatile ...

Se poate anula o cerere de chemare in judecata daca neregularitatile cerute de instanta au fost indreptate cu depasirea termenului de 10 zile, dar inainte ca acesta sa constate nulitatea cererii?
Buna ziua!

Evident ca da. Doar ca este o portița prin care scapi si care trebue invocata o data cu adresa de înaintare. Cu toate astea, dacă plicul ajunge pana se pronunța pe anulare, poate, poate …trece judele cu vederea.
Din punctul meu de vedere daca judecatorul interpreteaza dispozitiile legale actiunea va fi anulata.Sansele de a trece cu vederea depasirea termenului sunt destul de mici .Culmea este ca de anuleaza si actiuni care indeplinesc cerintele legale ce sa mai vorbim de altfel de situstii.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat