Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmaș după soț italian?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmaș după soț italian?

Buna seara!
Un cetățean italian căsătorit de 10 ani cu o românca a decedat anul trecut, era pensionar. El ‘70 de ani, ea 53. Soția supravietuitoare, românca are drept de pensie de urmaș din partea statului italian? A fost o căsătorie cu separațiunea de bunuri încheiata in Italia și declarată și in România. Mulțumesc!
Duduada, utilizator