Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce se intampla daca o persoana nu se prezinta la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce se intampla daca o persoana nu se prezinta la parchet atunci cand este citat ca invinuit

:sorry:numitul ....... domiciliat....este chemat la acest parchet cam... ziua.....ora.....in calitate de invinuit in cauza....avand ca obiect dosarul......pentru prezentarea materialului de urmarire penala
E grav. Sa isi ia un avocat! ;)
multumesc mult...
Daca sunteti citat la parchet in calitate de invinuit inseamna ca a inceput urmarirea penala in cazul dvs. si se pune in miscare actiunea penala - va va trimite in judecata.
Procurorul va pune in vedere ca aveti dreptul de a lua la cunostinta de materialul de urmarire penala, aratandu-va si incadrarea juridica a faptei savarsite. Cititi materialul , va intreaba daca aveti de formulat cereri noi sau daca doriti sa faceti declaratii suplimentare. Se intocmeste un proces-verbal.
Nu aveti de ce sa va speriati.
Dar, daca nu va prezentati, procurorul va poate administra o amenda si se va intelege ca va sustrageti urmaririi penale. Puteti fi citat apoi cu mandat de aducere, adica vine un politist si va ia de acasa ( chiar cu catuse).
Plus ca, faptul ca sunteti cooperant, sincer etc. poate constitui o circumstanta atenuanta la individualizarea pedepsei ( daca va fi cazul).
:">va multumesc
Este obligatorie prezenta sa la parchet.. Prezentarea materialului de urmarire penala invinuitului este o obligatie a procurorului sub sanctiunea nulitatii. Prezenta aparatorului nu este obligatorie daca are calitatea de invinuit in cauza si se afla in libertate.