avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie

Ma numesc Chitu Elisabeta,am 58ani(m-am nascut in29/10/1951),lucrez din 02/09/1968 in ind.textila pe diferite functii pana in 15/10/1990.Am13,4 ani lucrati in grupa a IIa de munca in procent de 100% si 7,3 ani in procent de 70%.Din 15/10/1990 lucrez in invatamant ca maistru instructor,titular,gradul I pana in prezent.Va rog sa -mi raspundeti:1.La ce data pot iesi la pensie pentru limita de varsta?2.Daca pot beneficia de reducere a varstei standard de pensionare,tinand cont de anii lucratiin grupa a II a de munca? Vechimea totala in munca este de 41,5 ani.Va multumesc I
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:28, 30 Ianuarie 2010
Ca date generale, o doamna nascuta in octombrie 1951 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 58 si 11 luni; stagiul complet de cotizare este de 27 ani si 10 luni iar stagiul minm de cotizare este de 12 ani si 10 luni.

Avand in vedere toate date pe care le-ati prezentat mai sus, puteati sa beneficiati de pensie anticipata partiala de la 53 ani si 11 luni iar de pensie pentru limita de varsta de la 55 ani si 5 luni, varsta fiind redusa corespunzator pentru perioada lucrata in grupa II de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc pentru raspuns,am depus cererea de pensionare pentru limita de varsta cu data de 01/09/2010.Va rog sa-mi raspundeti daca noua lege a pensiilor ma afecteaza si cum anume.Mii de multumiri!
Viitoarea lege a pensiilor este in faza de proiect si se spune ca va intra in vigoare cu data de 01.01.2011. Potrivit art. 15, alin. (2) din Constitutia Romaniei si art. 1 Cod civil, legea civila dispune numai pentru viitor. Aceasta este regula dar exista si exceptii, desigur.

Daca ati depus deja cererea de pensionare insotita de dosar, veti primi decizia de pensie si, evident, drepturile banesti aferente. Despre ceea ce se va intampla la anul eu prefer sa vorbesc atunci, adica la anul. Nu-mi place sa discut decat daca am o baza, respectiv un act normativ publicat in Monitorul Oficial.

Va astept sa reveniti dupa ce legea va fi publicata. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie cu grupa a ii a de munca balou balou Buna ziua doresc si eu urmatoarea informatie: O cunostinta este nascuta in data de 20.11.1949, a lucrat in perioada 25.11.1982 pana la 31.10.1993, de la ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata maria.cret maria.cret Buna seara, As avea si eu o intrebare si anume: - daca m-am nascut in 14 iulie 1951, am 37 de ani vechime in munca si 14 ani grupa a II- a de munca, in ce ... (vezi toată discuția)