Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie cu grupa a II a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie cu grupa a II a de munca

Buna ziua doresc si eu urmatoarea informatie:
O cunostinta este nascuta in data de 20.11.1949, a lucrat in perioada 25.11.1982 pana la 31.10.1993, de la 28.03.1994 pana la 01.11.1998 si de la 22.02.1999 pana la 27.03.2000 angajat ca macaragiu in grupa a II a de munca, in procent de 100% conform Scrisorii MMPS NR 43G/20.11.1999., iar temeiul juridic al grupei de munca il reprezinta Ordinul 50/1990. iar mai jos scrie ca adeverinta este intoc mita in baza Ordinului 590/2008.
de asemenea, mai are o adeverinta prin care se arata ca a mai lucrat in perioada 14.08.1973 - 01.04.1976 ca tamplar si in perioada 01.04.1976 - 24.11.1982 ca macaragiu, tot in grupa a IIa de munca.
a mers la casa de pensii, iar acestia i-au spus ca nu-l pot scoate la pensie si ca tre buie sa mearga in instanta.
Intrebarea mea este poate sau nu sa se pensioneze. Cand? si ce actiune ar trebui sa faca in instanta?
Stimate domn, ati scris numai stagiile realizate de cunostinta dvs. in grupa II de munca. Ce sa inteleg eu, ca in perioada 31.10.1993 - 28.03.1994, de exemplu, n-a lucrat sau sa presupun, fara nicio baza, ca in aceasta perioada a lucrat in conditii normale de munca?

Va rog sa reveniti cu perioadele in care prietenul dvs. a lucrat in conditii normale de munca si sa precizati si perioada in care a satisfacut stagiul militar.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
in aceasta perioada 31.10.1993 - 28.03.1994 a fost in somaj, iar din data de 27.03.2000 beneficiaza de vechime in munca conform OUG 98/1999 privind protectia persoanelor care li s-a desfacut contractul munca ca urmare a concedierilor colective, asa scrie pe cartea de munca.
Eu v-am rugat sa scrieti perioadele in care prietenul dvs. a lucrat in conditii normale de munca, nu o singura perioada. Va rog sa reveniti cu date complete.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
revin cu completari: va rog daca se poate sa ne lamutiri si pe noi cu urmatorele aspecte:
asa cum am mai spus, cumnatul meu are 61 ani, nascut la 20.11.1949 si a avut urmatoarele perioade lucrate:
- din 14.08.1973 - 01.04.1976 ca tamplar grupa a II a de munca
- in perioada 01.04.1976 - 24.11.1982 ca macaragiu in grupa a IIa de munca.
- 25.11.1982 pana la 31.10.1993 macaragiu grupa a IIa
- 31.10.1993 - 28.03.1994 a fost in somaj,
-28.03.1994 pana la 01.11.1998 macaragiu grupa a II
- 01.11.1998 pana la 21.02/.1999 somaj
-de la 22.02.1999 pana la 27.03.2000 macaragiu grupa a II a
pentru toate aceste perioade se precizeaza in adeverinte ca perioada lucrata este in grupa a IIa de munca in procent de 100%
astfel a acumulat dupa calculele noastre 24 ani 10 luni si 24 zile
asa cum am scris si pe forum va rugam sa ne spuneti intrucat a mers la casa de pensii , iar acestia i-au spus ca nu-l pot scoate la pensie si ca tre buie sa mearga in instanta.
Intrebarea mea este poate sau nu sa se pensioneze. Cand? si ce actiune ar trebui sa faca in instanta?
cu multumiri!
Ca date generale, un barbat nascut in noiembrie 1949 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 64 de ani si 11 luni; stagiul complet de cotizare este de 34 ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 10 luni.

Cumnatul dvs. a lucrat in grupa II de munca 25 de ani si 10 luni (zilele nu le mai iau in calcul). Perioada in care a beneficiat de somaj se ia in calcul numai la stabilirea stagiului pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta. In vederea deschiderii drepturilor de pensie, celor 25 ani si 10 luni li se adauga 6 ani si 3 luni stagiu aferent grupei II de munca, rezultand un stagiu total 32 ani si 1 luni.

1. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, cumnatul dvs. trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele doua conditii: sa fi realizat stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni si sa aiba varsta de 59 de ani si 11 luni. Conditia referitoare la stagiul complet de cotizare nu este indeplinita, prin urmare nu poate beneficia de pensie anticipata partiala.

2. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, cumnatul dvs. trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele doua conditii: sa fi realizat stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni si sa fi indeplinit varsta standard de pensionare de 64 de ani si 11 luni. Conditia referitoare la varsta nu este indeplinita.

3. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca, cumnatul dvs. trebuie sa fi realizat stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni, conditie care nu este indeplinita.

Imi este imposibil sa inteleg de ce cei de la casa de pensii i-au spus sa se adreseze instantei. Indiferent de ce prevederi din Legea nr. 19/2000 am in vedere, in instanta nu are cum sa castige.

Totusi, din 27.03.2000 pana in prezent cumnatul dvs. nu a mai lucrat?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea