Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara,
As avea si eu o intrebare si anume:
- daca m-am nascut in 14 iulie 1951, am 37 de ani vechime in munca si 14 ani grupa a II- a de munca, in ce an as putea sa ma pensionez (anticipat)?
Va multumesc!
O seara placuta!
Maria
De ce vreti pensie anticipata cand puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta? :)

O doamna nascuta in iulie 1951 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta in mai 2010, la 58 ani si 10 luni; stagiul complet de cotizare este de 27 ani si 8 luni iar stagiul minim de 12 ani si 8 luni. Pentru 14 ani lucrati in grupa II de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani. Puteati, deci, sa solicitati aceasta categorie de pensie de la 55 de ani si 10 luni.

Stagiului realizat de dvs. pana in prezent i se adauga 3 ani si 6 luni stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca, rezultand un stagiu total de 40 de ani si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea