avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara,
As avea si eu o intrebare si anume:
- daca m-am nascut in 14 iulie 1951, am 37 de ani vechime in munca si 14 ani grupa a II- a de munca, in ce an as putea sa ma pensionez (anticipat)?
Va multumesc!
O seara placuta!
Maria
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:11, 11 Noiembrie 2009
De ce vreti pensie anticipata cand puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta? :)

O doamna nascuta in iulie 1951 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta in mai 2010, la 58 ani si 10 luni; stagiul complet de cotizare este de 27 ani si 8 luni iar stagiul minim de 12 ani si 8 luni. Pentru 14 ani lucrati in grupa II de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani. Puteati, deci, sa solicitati aceasta categorie de pensie de la 55 de ani si 10 luni.

Stagiului realizat de dvs. pana in prezent i se adauga 3 ani si 6 luni stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca, rezultand un stagiu total de 40 de ani si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei ii carmen paroiu carmen paroiu Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta in calcularea varstei pentru pensionare limita varsta cu reducerea varstei standard datorata grupei II si data la ... (vezi toată discuția)
Daca am dreptul sa ies la pensie,normal sau anticipat? toadergrecu toadergrecu Am varstra de 60 ani ,n.31-10.1949 ,44 de ani vechime in munca si 10 ani de grupa II-a.Va multumesc.... (vezi toată discuția)
Se poate pensiona? danares1 danares1 Am un angajat cu urmatoarele date: data nasterii :15.12.1949 stagiu de cotizare 29 ani si 5 luni ( din care 1 an 4 luni si 21 zile stagiul militar, in ... (vezi toată discuția)