Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, as vrea sa stiu, daca eu lucrez ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, as vrea sa stiu, daca eu lucrez predominant noapte, ...

Buna seara, as vrea sa stiu, daca eu lucrez predominant noaptea, program inegal scris in contractul individual de munca, nu ar trebui ca in contractul individual de munca sa-mi fie trecut sporul de noapte de 25%? sau nu e musai? De regula, incep munca la 23 sau 00 si termin la 6-7 dimineata. As vrea sa stiu daca angajatorul e obligat sa specifice acest lucru in contractul individual de munca
heheheee, utilizator
Într-adevăr, sporurile care se acordă unui salariat ar trebui menționate în c.i.m. ...însă spotul de noapte se acorda in conditiile menționate în Codul Muncii.
Am inteles insa eu cum as putea sa ma protejez ca angajat, in cazul in care angajatorul nu-mi acorda sporul de noapte sau ore libere? Daca in contractul de munca individual nu este trecut acest spor de noapte? Se poate cu un act aditional unde sa fie specificat acest lucru? Sau care ar fi procedura. Art 125 din codul muncii alin 4 si 5, specifica clar ce trebuie sa faca angajatorul si vreau sa stiu cum as putea sa combat lucrul asta, pentru ca nu mi se pare deloc in regula sa nu am trecut acest spor in CIM.
Se poate cu un act aditional unde sa fie specificat acel lucru.
Ok, va multumesc pentru raspuns!