Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli restante asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli restante asociatie de proprietari

Am dobandit un apartament prin mostenire, insa cheltuielile lunare nu au mai fost platite din anul 2014. Am luat legatura cu un avocat care mi-a spus ca acestea se prescriu ramanand de plata doar cele de pe ultimii 3 ani. Am luat legatura cu administratorul blocului care insa nu este de acord sa accepte banii doar pentru cei 3 ani, impunandu-mi sa achit toate restantele.
Avocatul cu care am discutat mi-a spus ca varianta ar fi sa apelez la executor pentru efectuarea platii pe cei 3 ani. Insa nu stiu suma totala, administratorul nu mai doreste sa ne ofere nici un fel de informatie.
Ce se poate face in aceasta situatie?
Mai exista si o alta varianta in cazul in care asociatia nu va accepta stergerea cheltuielilor?
M.A.B., utilizator
Parerea mea este sa achitati prin cont bancar sumele afisate de la data mostenirii imobilului, specificand expres ceea ce intelegeti sa platiti.

in cazul in care asociatia va introduce actiune in instanta va veti putea apara prin invocarea prescripriei pt sumele mai vechi de 3 ani.

Ar mai exista varianta de a face si dvs o actiune in constatarea sumelor prescrise si obligarea asociatiei sa comunice sumele pe 3 ani din urma, insa aceasta varianta presupune costuri suplimentare pt dvs, Ele se vor recupera cu siguranta in cadrul cheltuielilor de judecata, insa nu mi se pare firesc sa actionati dvs cand cei care au aceasta obligatie legala nu o fac.

De aceea as merge pur si simplu pe prima varianta.
Multumesc frumos pentru raspuns
Bunul a venit la pachet cu tot cu datoriile generate de neplata de ani de zile pe care trebuie sa le plătiți. Se poate discuta cu Președintele pentru a anula penalitățile și a se plăti doar întreținerea.