avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plangere ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plangere ITM

Buna ziua,
Daca am facut plangere la ITM si s-a solutionat in favoarea angajatorului,desi eu am documente ca nu este adevarat ceea ce mi s-a sraspuns de la ITM cui pot face o sesizare mai departe?
Cel mai recent răspuns: ndianai , utilizator 17:25, 3 Ianuarie 2011
Va multumesc pentru raspunsuri!
Am trimis toate actele angajatorului prin posta cu confirmare de primire,deoarece la sediu mi se refuza a mi se da nr. de inregistrere la acele acte.
Am facut 2 plangeri al ITM cu diferite sesizari,incalcarea anumitor drepturi si ambele s-au solutionat in favoarea angajatorului-are pile,ce sa zic-desi am adus documente care dovedeau spusele mele,iar ambele sesizari au fost solutionate de aceeasi persoana,de aceea vreau sa fac o sesizare mai departe.
Forumurile superioare ITM-ului sunt cele doua institutii la care m-am referit mai sus Inspectia Muncii si Ministerul Muncii.
La aceste doua institutii puteti depune sesizarea.
florenta_22 a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri!
Am trimis toate actele angajatorului prin posta cu confirmare de primire,deoarece la sediu mi se refuza a mi se da nr. de inregistrere la acele acte.
Am facut 2 plangeri al ITM cu diferite sesizari,incalcarea anumitor drepturi si ambele s-au solutionat in favoarea angajatorului-are pile,ce sa zic-desi am adus documente care dovedeau spusele mele,iar ambele sesizari au fost solutionate de aceeasi persoana,de aceea vreau sa fac o sesizare mai departe.



A trecut aproape un an ... Si eu sunt in aceeasi situatie ... ce ati rezolvat pana la urma ? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare idanytzy idanytzy buna ziua sunt angajat la o la care nu se platesc orele suplimentare si nici nu beneficiez de zile libere cum se procedeaza in acest caz? (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihna mipa mipa Am lucrat ca asistent personal al unei persoane cu handicap grav-deci angajatul unei primarii.La solicitarea angajatorului am cerut incetarea contractului de ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca Liliana_Mariana Liliana_Mariana -cum pot proceda daca angajatorul nu respecta conditiile de munca? (vezi toată discuția)