Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... debarasare mobila si lucruri ramase de la fostul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

debarasare mobila si lucruri ramase de la fostul proprietar

Buna ziua,

Am cumparat un apartament si prin contract proprietarul a avut la dispozitie un termen de 45 zile pentru a il elibera de bunuri mobile. Cele 45 de zile au trecut, nu il mai gasesc la telefon, nu raspunde la mesaje.

Avand in vedere ca am access in apartament (am cheile date de proprietar) pot sa debarasez eu mobila ramasa si lucrurile sale ramase (haine, carti, diverse) sau exista un risc din punct de vedere legal?
Mentionez ca vreau sa fac debarasarea cu o firma cu atestat de colectare deseuri si toate lucrurile sale ramase vor fi duse la deseuri / groapa de gunoi.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile la intrebare,
Seb
@Pop_M pe banii fostului propietar.Ca sa nu existe probleme ulterioare in instanta e bine sa faca cel putin doua somatii si daca noua adresa e necunoscuta sa dea si un anunt intr-un ziar national.Ca sa aiba dovezi ca a facut diligente pentru ca fostul propietar sa-si ia lucrurile.Daca era in spital si n-a avut cunostiinta de somatia cu ziua si locul stabilit pentru ridicarea lucrurilor si invoca ca a fost de mai multe ori si nu era nimeni la locuinta ca sa-si ia lucrurile ?
Si daca fostul proprietar nu mai e de gasit? Sau zice ca nu il intereseaza? Ramane omu' cu paguba, presupun (costurile, timpul pierdut, etc).
Desi sunt de acord cu dumneavoastra, solutia cea mai corecta si "respectuoasa" fata de proprietatea altuia e depozitarea bunurilor intr-un spatiu adecvat, nu vad care ar fi impedimentele legale ca, dupa somarea fostului proprietar sa isi ridice bunurile, in caz ca acesta nu se conformeaza, aceste bunuri sa ajunga la gunoi. Pana la urma, fostul proprietar a avut la dispozitie, inteleg, 45 zile ca sa elibereze imobilul vandut, nu? Inactiunea lui arata o lipsa totala de interes.
Exact, fostul proprietar a avut termen 45 de zile timp in care am discutat telefonic si i-am trimis si sms uri cerandu-i sa isi ridice lucrurile. De fiecare data mi-a promis ca o va face invocand diverse pretexte pentru intarziere. Cele 45 de zile au expirat luni deci consider ca nu mai am obligatii fata de el.

pop_m a scris:

Si daca fostul proprietar nu mai e de gasit? Sau zice ca nu il intereseaza? Ramane omu' cu paguba, presupun (costurile, timpul pierdut, etc).
Desi sunt de acord cu dumneavoastra, solutia cea mai corecta si "respectuoasa" fata de proprietatea altuia e depozitarea bunurilor intr-un spatiu adecvat, nu vad care ar fi impedimentele legale ca, dupa somarea fostului proprietar sa isi ridice bunurile, in caz ca acesta nu se conformeaza, aceste bunuri sa ajunga la gunoi. Pana la urma, fostul proprietar a avut la dispozitie, inteleg, 45 zile ca sa elibereze imobilul vandut, nu? Inactiunea lui arata o lipsa totala de interes.

Buna ziua,

Termenul specificat in contract, cel de 45 de zile, a fost depasit.

Dumneavoastra ati respectat intocmai contractul de vanzare-cumparare perfectat.

Vanzatorul, insa, nu si-a respectat obligatia de a elibera imobilului, conform contractului de vanzare-cumparare.

Va sugerez, totusi, sa trimiteti o notificare , prin intermediul unui avocat, prin care mentionati ca intentionati sa majorati termenul de 45 de zile, pentru a putea sa elibereze spatiul, preluand bunurile sale.

Daca, in urma notificarii, nu primiti niciun raspuns, nu va ramane decat sa eliberati dumneavoastra imobilul, si sa depozitati bunurile, poate vor fi preluate de proprietar, ulterior.