Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declarația notariala pentru confirmarea prețului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declarația notariala pentru confirmarea prețului primit în urma unei vânzări imobil este obligatorie prin lege? Care sunt penalizările în cazul în care vânzătorul nu îndeplinește aceasta?

Declaratie notariala
Nu e nicio penalizare pentru vanzator, caci nu e interesul lui. El si-a primit toti banii.
Interesul de a obtine aceasta declaratie este al cumparatorului, pentru a-si radia sarcina de la Cartea Funciara.
Multumesc mult pentru raspuns

gi-jane2, moderator
Bună ziua,

E obligatorie totuși aceasta declarație?
Ce se poate întâmpla dacă nu o dau?
Va mulțumesc,

raluk0207 a scris:

Nu e nicio penalizare pentru vanzator, caci nu e interesul lui. El si-a primit toti banii.
Interesul de a obtine aceasta declaratie este al cumparatorului, pentru a-si radia sarcina de la Cartea Funciara.

Nu este obligatorie prin lege, insa daca ati prevazut in contractul de vanzare-cumparare o clauza prin care se stipuleaza ca ipoteca se radieaza din cartea funciara in baza declaratiei notariale de primire a pretului data de vanzator, atunci sunteti obligata sa dati aceasta declaratie si sa solicitati radierea ipotecii.

Prevederea unei astfel de declaratii in contractul de vanzare-cumparare este o creatie artificiala si inutila, atata timp cat, dovada primirii banilor se face cu extrasul de cont.

Cumparatorul va poate da in judecata pentru a obtine o hotarare judecatoreasca prin care sa se dispuna radierea ipotecii din cartea funciara, situatie in care veti fi obligat si la plata cheltuielilor de judecata.
.
Gasiti un birou notarial care percepe onorariul minim pentru o astfel de declaratie, 120 lei, la care se adauga taxele percepute de OCPI, 20 lei pentru extrasul de carte funciara de informare si 74 lei pentru radierea ipotecii si mergeti si dati declaratia.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Va mulțumesc mult pentru raspuns