Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Faptele penale se clasează după o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Faptele penale se clasează după o anumita perioada ...

Bună ziua! Faptele penale se clasează după o anumita perioada de timp? Sunt urmărit penal din decembrie 2020.. ultima declarație data la politie a fost în august 2020 în care am recunoscut acuzațiile.. de atunci nimic
Dosarul poate fi clasat, daca procurorul care il instrumenteaza considera ca sunt indeplinite conditiile pentru a dispune clasarea.
Cred ca dvs va refereati la prescrierea raspunderii penale. Verificati art. 154 din Codul penal.
Oricum, urmarirea penala poate dura mai multi ani, depide de cum lucreaza organele de urmarire.