Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrat la apa fara nici o vina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrat la apa fara nici o vina

Buna ziua! Ma numesc Marian, si am o firma de prestari servicii - instalatii.
Fac asta din 2000. De curand am fost solicitat de cineva, cu firma de constructii,sa-i fac instalatia sanitara,el avand o constructie personala in regie proprie. I-am cerut sa facem contract,dar m-a tot amanat sub diferita pretexte, ba ca nu are timp, ba ca a uitat formularul acasa, etc.Eu m-am apucat de munca, #-o si i-am terminat etajele superioare, dupa care i-am cerut o parte din bani din lucrare, asta fiind intr-o zi de sambata, el nu mi-a dat nici un ban motivand ca are banii la banca si se duce luni sa ii scoata. A venit ziua de luni, a trecut ziua de marti, miercuri dimineata am fost la lucru, dar nu mi-am mai dat jos sculele din masina, am discutat problema banilor, am avut discutii contradictorii, dupa care m-a dus la o lucrare de a lui sa ii montez cevasi sa-i inchei tabloul electric pentru ca electricianul ce l-a avut inainte nu si-a facut treaba pana la capat:stunned:de ce oare? si m-a lasat acolo eu vazand ca nu mai vine, am incuiat si am plecat pe jos spre casa unde era lucrarea mea. Am plecat, dar inainte i-am spus omului sau de baza ca nu mai vin pana nu ma plateste si i-am comunicat prin acesta sa ma caute la telefon. au trecut 2 saptamani fara nici un tel din partea lui,#-o si i-am dat eu un telefon, mi-a spus k vb la alt tel si ma suna el, ceea ce nu a facut #-o si am inceput sa-l stresez eu cu telefoanele cateva sute:stunned:de telefoane...oare nu l-a enervat soneria? din cateva sute de telefoane nu mi-a raspuns deloc.asta fusese duminica si luni. vazand ca e neserios, m-am deplasat marti dimineata la el in santier cu gandul sa-i cer banii pe munca mea de o saptamana si jumate. am ajuns acolo la 9 , el nu era acolo dar l-am pus pe omul lui de baza sa-l sune sa-i spuna ca am venit eu dupa bani, i-a comunicat si a spus ca vine imediat. S-a facut 10. 30 si vazand ca nu mai vine, am plecat pana la barul din sat sa beau o cafea si i-am comunicat ca ma gaseste acolo, am stat vreo 45 min. si vazand ca nu mai vine am plecat in oras avand o lucrare de facut la cineva. m-a sunat el pe la 13.00 si mi-a spus ca se duce la politie ca i-as fi luat o bormasina din santier.Eu nu l-am luat in serios, nefiind vinovat cu nimic, si i-am zis sa lase prostiile si sa ma caute in momentul cand vrea sa-mi dea banii. dupa doua zile s-a dus la politie si a facut plangere precum ca eu i-as fi luat acea scula,si a adus 3 martori, care afirma ca m-au vazut, dar culmea, nici unul nu m-a intrebat nimic, cu toate ca ei erau raspunzatori de inventarul santierului, iar la numarul masinii mele ei au dat cu totul altul.Numai din aceasta se dovedeste ca ei nu au vazut nimic si ca au fost invatati ce sa spuna. Mentionez ca motive sa-mi faca bucuria asta are vreo cateva: 1) l-am pus sa cumpere materiale de cateva mii de lei. 2) La o lucrare inceputa greu gaseste pe cineva sa continue. 3 pentru a nu-mi da banii pe munca prestata. Acestea din urma le stiu pentru ca am fost chemat la politie si am dat o declaratie. I-am spus politistului de la post ca vreau sa ma dea de fata cu respectivul, acesta l-a cautat la telefon (avea 2 numere de tel lasate) si acum nu il mai gasea politistul pe el:D A mai trecut un timp si cand l-a cautat politistul i s-a comunicat ca respectivul a plecat din tara, (are vreo 3 luni) . De aceea va scriu ca nu stiu cum o sa procedez, nu am mai avut niciodata treaba cu politia si nu stiu care sunt demersurile, cum decurge o ancheta si la ce sa ma astept, nu stiu nici cat dureaza, ca de cand am dat declaratia la post (circa 3 luni), nu m-a cautat nimeni . Va multumesc pentru timpul acordat.
marian1973_bc, utilizator
Va multumesc pentru toata atentia acordata.
Cu tot respectul, Marian.
Stimate domn avocat, azi am fost la postul de politie, la confruntarea cu pagubitul si cu unul din martori. Am aflat ca din a doua zi de cand am fost la politie pentru prima data, s-a inceput urmarirea penala. Martorul lui,completeaza declaratia si sustine in continuare ca m-a vazut si m-a si intrebat de ce iau scula,asta fiind la ora 10.00, eu raspunzandu-i (din declaratia lui) ca sunt in litigiu cu seful lui) si , undeva la sfarsitul declaratiei spune ca la ora 12.30 si-a dat seama ca lipseste unealta respectiva , intrebandu-se unde este scula respectiva, apoi ajungand la concluzia ca nu avea cine sa o ia.:wassat:
Maine mergem la procuratura... la dosar (la postul de politie) am vazut un formular la inceputul dosarului pe care scria "rezolutie de incepere a urmaririi penale".
La dosar s-au anexat niste formulare tip , cu declaratiile scrise de mana a fiecareia dintre parti, inclusiv a martorilor. As dori sa stiu daca vechile declaratii , scrise fiecare cu mana lui, mai raman la dosar. Mai mentionez ca la cererea politistului, proprietarul a spus ca nu are factura pe scula respectiva, pentru ca a adus-o din UE. Va multumesc pentru bunavointa si pentru sprijinul acordat
Cu respect, Marian
Stimate Domn, azi am fost la parchet si prezentat unui procuror, de catre politistul de la post. Am fost intrebat daca imi mentin declaratiile, la care am raspuns afirmativ. Mi s-a sugerat ca pot face si eu o plangere impotriva reclamantuluipentru denunt calomnios. Nu stiu daca aceasta o pot face acum sau dupa rezultatul dat de procuror cu NUP sau IUP. Nu stiu nici daca voi mai fi audiat de catre procuror, daca am spus ca imi mentin declaratiile date la postul de politie.
Va multumesc pentru sfat si pentru atentia acordata.
Toate declaratiile raman la dosar.
Daca s-a inceput urmarirea penala impotriva dvs se poate presupune ca ar exista ceva probe la dosar.
Trebuie sa propuneti martori in aparare.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc din tot sufletul Domnule Avocat Lascoschi, pentru tot sprijinul dvs.
Dumnezeu sa va dea multa sanatate.
Cu respect, Marian.