Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Daca am un contract de gaze naturale, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Daca am un contract de gaze naturale, persoana juridica, ...

Buna ziua! Daca am un contract de gaze naturale, persoana juridica, încheiat în 2018 în derulare cu ENGIE în care prețul cel mai mare calculat la facturare pana la 01.12.2021 de 0, 22813 lei/ kwh (fără tva), este legal ca pentru perioada 01.12.2021-22.12.2021 sa mi se factureze cu prețul de 0,8263 lei/kwh (fără tva ) fără a fi înștiințat în prealabil de majorare și fără a fi semnat vreun act adițional la contract?
Ce demersuri pot fi făcute pentru a reglementa situatia sau, pentru a-i putea trage la răspundere?
Mulțumesc
Alysa Alina, utilizator
Buna ziua,
Contestati factura pentru ca nu ati primit notificare de schimbare a tarifului pentru a putea opta daca sa ramaneti la dumnealor sau sa mergeti in alta parte.
Contestati valoarea impusa la furnizor
Concomitent,sesizati oficial autoritatea pentru protectia consumatorului
Nu o poate ajuta ANPC pentru ca este persoana juridica.

ynocentta a scris:

Contestati valoarea impusa la furnizor
Concomitent,sesizati oficial autoritatea pentru protectia consumatorului

ANPC nu primesc reclamații de la persoane juridice, o sa încerc la ANRE după răspunsul lor la sesizare