Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somera poate beneficia de indemnizatia de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somera poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului

DE AZI SUNT SOMERA ,VOI BENEFICIA DE ALOCATIA DE INGRIJIRE A COPILULUI DACA PLANUIESC SA RAMAN INSARCINATA DE LUNA ACEASTA ?
1. In somaj fiind, puteti sa beneficiati si de cioncediu de maternitate si de CCC pana la 2 ani.
2. Mai mult, in aceste cazuri se intrerupe si suspenda somajul si se reia, de unde a ramas, dupa expirarea CCC.
MULTUMESC MULT=D>!!!
Buna am si eu o intrebare la dumneavoastra, sunt somera in acte de la 1.11.2009 si am ramas insarcinata intre timp acum sunt in 2 luni insarcinata, somajul mi se termina pe 1.08 si as ramne descoperita vreo 2 luni , as vrea sa stiu ce asa putea face ca sa beneficiez de indemnizatie de crestere copil, ma pot angaja fictiv la vreo prietena sai platesc cas in cele ultime 2 luni de sarcina e legal asa ceva, astept raspunsul dumneavoastar va multumesc
1.Puteti sa faceti si cum spuneti dvs., cu prietena.
2. Cel mai bine ar fi insa sa luati concediu medical in timp ce sunteti in somaj si astfel se prelungeste somajul cu perioada de concediu medical.
3. Apoi puteti sa intrati, din somaj, in concediu de maternitate si apoi in CCC pana la 2 ani.