avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Mama mea are varsta de 57 ani și vechime de 31 ani, fără grupa. Poate ieși la pensie anticipat ????
Ce condiții ar trebui sa îndeplinească ca să se încadreze la pensie anticipată?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 14 Ianuarie 2022
ion_raluca, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:24, 26 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luna si anul nasterii.
27.01.1965
Mama dvs se poate pensiona anticipat dupa Octombrie 2022, la varsta de 57 ani si 9 luni , numai daca are un stagiu complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori sa aflu dacă o persoana ar putea ieși anticipat la ... nikky2285 nikky2285 As dori sa aflu dacă o persoana ar putea ieși anticipat la pensie la anul în iulie si din octombrie anul acesta va întra în concediu fără plata, va mai ... (vezi toată discuția)
Iesire pensie diverse diverse Buna, as dori sa intreb cand poate iesi la pensie o persoana avand 15 ani in campul muncii, dintre care grupa 1 un an si 17 ani grupa a 2 a. Momentan am 52 de ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie ContSters362803 ContSters362803 Buna ziua! Sunt nascuta in anul 1968 luna Octombrie Am 29 de ani de munca (1986-2015) din cei 29 de ani , 12 ani sunt in Grupa a II -a iar ultimii 4 ani ... (vezi toată discuția)