Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Mama mea are varsta de 57 ani și vechime de 31 ani, fără grupa. Poate ieși la pensie anticipat ????
Ce condiții ar trebui sa îndeplinească ca să se încadreze la pensie anticipată?
Mulțumesc!
ion_raluca, utilizator
Luna si anul nasterii.
Mama dvs se poate pensiona anticipat dupa Octombrie 2022, la varsta de 57 ani si 9 luni , numai daca are un stagiu complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani.