Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare imobil

Eu locuiesc intr-o locuinta RIAL, din anul 1994. Acum cateva luni a venit un mandatar din partea proprietarilor, care au fugit din Romania acum foarte multi ani. Acesta s-a prezentat la noi ( locuim 4 familii), spunandu-ne ca vrea sa ne vanda locuinta, noua sau altcuiva daca nu o cumparam noi. Ptr aceasta, el vrea sa-i dam un avans de 20 % din toata suma impunandu-ne ca in circa 6 luni sa-i achitam restul de bani. De la RIAL am primit o instintare ca nu mai suntem in evidenta lor, dar Tribunalul nu i-a restituit inca locuinta din nu stiu exact care cauza. Contractul meu de chirias cu RIAL-ul, tocmai l-am reinnoit, pe o durata de 5 ani , inainte ca mandatarul sa ceara retrocedarea locuintei (care nu este nationalizata). Intrebarea mea este: Mandatarul are voie sa ma dea afara oricand din locuinta ? Daca vreau sa cumpar locuinta, dar nu am bani, el poate sa-mi impuna timpul in care sa-i achit suma si trebuie sa platesc avans daca nu vreau? Sau pot plati, in caz ca vreau sa cumpar, la sfarsitul celor 5 ani de contract? Va rog sa ma ajutati. Am nevoie urgent de ajutor. Multumesc !
Un lucru e clar si doua nu l-am inteles

Lucrul clar: Daca se vinde, si ai contract de inchiriere se vinde cu "chirias" cu tot :) Deci daca ai contract pe 5 ani , nu te vor putea da afara prea usor... (totusi depinde ce e stipulat in contract...)

Lucrul neclar [1]: aia vor sa va vanda o locuinta care inca nu e a lor?! nu le dati banii , nici avans... cum .... sa vinzi ceva ce nu e al tau?!

Lucrul neclar [2]: nu mai esti in evidenta RIAL , dar tocmai ai reinnoita contractul cu ei pe 5 ani ?!

ART. 18
(1) În cazul în care contractul de închiriere nu se reînnoieşte pentru motivul prevăzut la art. 14 alin. (2) lit. b), chiriaşul are drept de preemţiune la cumpărarea locuinţei.
(2) Notificarea prealabilă a refuzului de a reînnoi contractul de închiriere, în temeiul şi cu respectarea condiţiilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, ţine loc de ofertă de vânzare şi trebuie să cuprindă preţul vânzării, sub sancţiunea nulităţii absolute. Oferta de vânzare este irevocabilă până la expirarea perioadei de închiriere.
(3) Dacă chiriaşul notifică proprietarului intenţia de a cumpăra locuinţa, sub condiţia obţinerii unui împrumut pentru plata preţului, contractul de închiriere se prelungeşte cu un an. La expirarea acestui termen, dacă vânzarea nu s-a perfectat, chiriaşul pierde dreptul de preemţiune la cumpărarea locuinţei.
(4) Exercitarea cu rea-credinţă a dreptului de preemţiune atrage răspunderea civilă a chiriaşului pentru daunele cauzate proprietarului.
ART. 19
(1) Dacă locuinţa a fost vândută unui terţ în condiţii sau la un preţ mai avantajos decât cel prevăzut în oferta adresată chiriaşului care nu a acceptat această ofertă, chiriaşul se poate subroga în drepturile cumpărătorului, plătind acestuia preţul vânzării în termen de 60 de zile de la notificarea contractului de vânzare-cumpărare.
(2) La mutarea din locuinţă chiriaşul va comunica proprietarului, în scris, cu confirmare de primire, adresa la care i se va notifica contractul de vânzare-cumpărare, sub sancţiunea decăderii din dreptul de a se subroga în drepturile cumpărătorului.
proprietarului ii incumba obligatiile prevazute de OUG 40/1999, ar trbui sa va notifice cu 1 an inainte intentia de a instraina imobilul, pretul la care intentioneaza sa instraineze acest imobil, dvs aveti un dr de preemtiune la achizitonarea acestui imobil.
Pare neclar, dar nu este...:) Eu am reinnoit contractul cu RIAL anul trecut in August ptr ca expirase, iar intre timp a venit mandatarul asta ca sa revendice locuinta. Dupa ce mi-a iesit contractul de la RIAL, la catva timp dupa ce mandatarul depusese actele de revendicare, am primit acasa instiintare din partea RIAL ca nu mai suntem in evidenta lor. Acum, eu am la randul meu o dilema...Mandatarul se judeca cu RIAl-ul, nu stiu ptr ce ( ca nu ne spune nimeni ), am fost la proces sa vad si eu despre ce este vorba, dar s-a amanat procesul pana luna viitoare, din lipsa de nu stiu ce semnaturi. Culmea este ca mandatarul vine astazi ca sa ne ceara avans ptr locuinta, pe care el spune ca deja este a lui, iar eu nu stiu daca sa vorbesc si mai ales ce sa vorbesc cu el...ca bani oricum nu am sa-i dau...:):):)
buna ziua!
:)
daca acest mandatar nu va prezinta o dispozitie de restituire a imobilului, sau o hotarare judecatoreasca in acest sens nu aveti ce contract sa incheiati cu el!
Leutz_bv a scris:

Pare neclar, dar nu este...:) Eu am reinnoit contractul cu RIAL anul trecut in August ptr ca expirase, iar intre timp a venit mandatarul asta ca sa revendice locuinta. Dupa ce mi-a iesit contractul de la RIAL, la catva timp dupa ce mandatarul depusese actele de revendicare, am primit acasa instiintare din partea RIAL ca nu mai suntem in evidenta lor. Acum, eu am la randul meu o dilema...Mandatarul se judeca cu RIAl-ul, nu stiu ptr ce ( ca nu ne spune nimeni ), am fost la proces sa vad si eu despre ce este vorba, dar s-a amanat procesul pana luna viitoare, din lipsa de nu stiu ce semnaturi. Culmea este ca mandatarul vine astazi ca sa ne ceara avans ptr locuinta, pe care el spune ca deja este a lui, iar eu nu stiu daca sa vorbesc si mai ales ce sa vorbesc cu el...ca bani oricum nu am sa-i dau...:):):)

Imobilul nefiind al lui ,ii aduci la cunostinta ca inseamna "inselaciune" sa incerci sa vinzi ceva ce nu e al tau.

Totusi , din cate stiu eu daca ai contract de chirie pe 5 ani , si se vinde apartamentul se vinde cu contractul de chirie cu tot...
Vezi daca scrie in contract ca te poate da afara cu o instiintare de 3 luni, m-ar mira sa scrie asa ceva... dar uita-te...