Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu un punct de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu un punct de vedere în ...

Bună ziua!
Vă rog să mă ajutați cu un punct de vedere în următoarea speță.
O rudă apropiată a solicitat părinților mei să garanteze pentru aceasta un credit la C.A.R. După ce a fost refuzată, persoana s-a prezentat la noi acasă, când era doar tatăl meu pe care l-a convins să semneze un contract de garanție a creditului.
Precizez că tatăl meu are mai multe afecțiuni, printre care: nu se poate deplasa în afara locuinței, nu vede aproape deloc (abia distinge persoanele, de citit nici nu poate fi vorba) și uneori are pierderi de memorie.
În aceste condiții l-a convins să garanteze pentru 5000 de lei pe o perioadă de un an, creditul real fiind de 30000 pe o perioadă de 5 ani.
Noi, familia, am aflat despre această garanție după un an de zile, când am primit notificarea de la CAR că tatăl meu trebuie să plătească în locul împrumutatului.
Întrebare: Ce se poate face din punct de vedere legal, în condițiile în care tatăl meu nu a fost niciodată la sediul CAR și a semnat de acasă un contract pe care nu-l putea citi, fiindu-i prezentată o realitate falsă?
Vă mulțumesc!
Buna ziua,

Se poate ataca contractul in vederea anularii pentru viciu de consimtamant.

Mulțumesc mult!