Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Mi-am facut pfa in domeniul web cam.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Mi-am facut pfa in domeniul web cam.

Mi-am facut pfa in domeniul web cam , dar nu stiu ce trebuie facut mai departe ,an inteles ca trebuie sa depun o declaratie la anaf ? si trebuie sa imi fac factura la fiecare plata care o primesc?multumesc
george-neagu, moderator
In maxim 30 de zile de la obtinerea actului de infiintare pfa de la registrul comertului, trebuie sa depuneti online folosind contul personal deschis pe spatiul privat virtual, declaratia unica cu valorile estimate a le realiza in 2022 ca incasari si plati. Da, trebuie factura la fiecare incasare.
multumesc si cu facturile trebuie sa le dau la anaf/ si pot plati lunar taxa la stat?
Nu. Le indosariati acasa cu toate celelalte acte contabile si le pastrati cu grija minim 5 ani pentru a le putea prezenta in cazul unui control.
Valorile incasarilor (ca venit al activitatii pfa) efectiv facute in timpul anului ca si a platilor (cheltuielilor deductibile) efectiv facute, trebuie sa le treceti in registrul jurnal de incasari si plati conform datei de pe documentul doveditor al incasarii/platii.
De exemplu, in acest registru trebuie sa incepeti sa treceti acele valori de pe documentele doveditoare ale acelor cheltuieli facute la infiintarea pfa-ului. Dupa care lunar faceti cate un total pe coloana de incasari si de plati si unul la final de an.
In baza informatilor din acest registru, a totalului anual de venituri incasate in 2022 si cheltuieli deductibile platite in 2022, la inceputul lui 2023 veti completa declaratia unica cu ceea ce ati realizat concret in 2022 si cu estimatul pentru 2023.
multumesc frumos