Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am un vecin care de 2 ani isi tot renoveaza ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am un vecin care de 2 ani isi tot renoveaza apartamentul, cu ...

Am un vecin care de 2 ani isi tot renoveaza apartamentul, cu mici pauze. In sensul ca foloseste bormasina cu percutie cam la orice ora vrea el. Si daca sa zicem ca s-ar rezolva cu orele de odihna, cand vii obosit de la serviciu, pe la ora 17:00 si nu te mai auzi cu sotia pana la ora 22:00, Nu stiu cum se poate rezolva legal. Si programul cam asta este...bormasina, pauza 3-5 min., bormasina, iar pauza scurta, iar bormasina si tot asa, ore intregi. Inteleg, te muti, renovezi, mai dai niste gauri si te potolesti. Dar la el renovarea dureaza de peste 2 ani, cum spuneam mai sus. Ma poate sfatui cineva cum sa rezolv situatia, va rog?
Initial incercati sa discutati cu vecinul
Atat timp cat este respectat programul de liniste,doar daca zgomotele realizate depasesc pragul fonic admis puteti sesiza oficial politia care in temeiul disp L nr 61/1991 republicata daca constata si confirma aspectele sesizate ,poate aplica sanctiuni
Multumesc, Ynocentta!
Fireste ca am tot discutat cu el, in repetate randuri. E de acord, apoi se apuca iar de treaba.
Iar legea 61/1991 spune de orele de odihna, nu si de zgomotele repetate, cu intensitate foarte mare (nu mai auzi nimic in casa) din restul zilei.

ynocentta a scris:

Initial incercati sa discutati cu vecinul
Atat timp cat este respectat programul de liniste,doar daca zgomotele realizate depasesc pragul fonic admis puteti sesiza oficial politia care in temeiul disp L nr 61/1991 republicata daca constata si confirma aspectele sesizate ,poate aplica sanctiuni