Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am platit ca un bou un avans de 2500 de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am platit ca un bou un avans de 2500 de euro unor ...

Buna ziua. Am platit ca un bou un avans de 2500 de euro unor muncitori ca sa imi tenoveze o casa la tara, mi-am dat seama ca urmau sa mi-o renoveze in 100 de ani, m-am mutat in Bucuresti si am convenit ca de banii respectivi sa imi finiseze garsoniera din Bucuresti. Am vb cu ei la telefon pe tema asta timp de vreo 2 luni cel putin, la inceput mi-au dat niste termene precise insa acum nu mai stiu cand se pot apuca de treaba pt. ca ba li s-a imbolnavit nevasta, ba le-a murit unchiul, ba li s-a facut rau etc. Din cate vad eu, incearca sa ma faca sa renunt. Intrebarea mea e: am vreo sansa sa ii dau in judecata si sa-mi recuperez banii? Le-am dat banii respectivi in prezenta a 2 martori. Nu am semnat contract cu ei.
Minitauru, utilizator
Buna ziua, daca aveti martori pentru contractarea serviciilor si de asemenea conversatii ulterioare ca nu si-au respectat angajamentul dat, aveti sanse de a va recupera banii prin hotarare judecatoreasca. Mai trebuie sa aiba si bunuri muncitorii in eventulitatea unei executari silite.
Multumesc pt. raspuns. Am si discutii ulterioare, ma temeam ca or sa incerce sa ma traga pe sfoara si am inregistrat conversatiile telefonice cu ei.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca aveti martori pentru contractarea serviciilor si de asemenea conversatii ulterioare ca nu si-au respectat angajamentul dat, aveti sanse de a va recupera banii prin hotarare judecatoreasca. Mai trebuie sa aiba si bunuri muncitorii in eventulitatea unei executari silite.

Se pot depune ca probe in instanta si acelea.
Totusi, amenda pentru ce ati facut este de 20.000 lei/persoana (munca nedeclarata/fara contract)...chiar daca sunteti persoana fizica, aveati obligatia sa faceti contract
Eu ma gandeam ca strict vorbind oamenii nu au muncit deloc si ca poate, in cazul asta, nu sunt susceptibil de amenda.

lucianrosca a scris:

Totusi, amenda pentru ce ati facut este de 20.000 lei/persoana (munca nedeclarata/fara contract)...chiar daca sunteti persoana fizica, aveati obligatia sa faceti contract