Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pentru concediu de maternitate si lauzie (atentie. NU ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pentru concediu de maternitate si lauzie (atentie. NU CCC). Sotia ...

Pentru concediu de maternitate si lauzie (atentie. NU CCC). Sotia are PFA si vrea sa isi ia concediu de maternitate si lauzie. Care este procedura pentru a depune actele si a beneficia de indemnizatie. Nu gasesc informatii niciunde despre asta.
Cel ,ai bine ati intreba la Casa de Sanatate, am inteles ca trebuia sa fie incheiat un contract, platita o cota de contributie...
Poate va lamureste altcineva sau mergeti direct la Casa...
Trebuia incheiat cu Casa de Asigurari de Sanatate un contract de asigurare pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate.

Dreptul la concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul PFA, este condiționat de plata unei contribuții pentru asigurarea pentru concedii și indemnizații în cota de 1%, aplicată asupra venitului lunar ales înscris în contractul de asigurare, care se face venit la bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate.