avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua. Va rog sa-mi spuneți dacă o căsătorie ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua. Va rog sa-mi spuneți dacă o căsătorie încheiată ...

Bună ziua. Va rog sa-mi spuneți dacă o căsătorie încheiată în străinătate se poate deface în România, unul dintre parteneri fiind cetățean român?
Cel mai recent răspuns: SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business 14:09, 19 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar daca a fost transcrisa in Romania.
Bună din nou
Da căsătoria este transcrisa în România. As vrea,sa știu dacă la notar este obligatoriu prezenta persoanei din străinătate sau e suficient acceptul scris?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este obligatorie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort Oanamarius Oanamarius Buna ziua, as dori sa stiu daca se poate divorta in Romania cu o casatorie legala incheiata in Irlanda. Ambii parteneri sunt cetateni romani. Se aplica aceiasi ... (vezi toată discuția)
Pentru semnarea unei cesiuni de promisiune bilaterala unde promitentul ... LauraG. LauraG. Pentru semnarea unei cesiuni de promisiune bilaterala unde promitentul cumparator este sotul meu( cetatean strain) este nevoie la notar si de semnatura mea? ... (vezi toată discuția)
Partaj utilizator32 utilizator32 Buna ziua, Situatia e in felul urmator. Sotia cetatean roman si sotul cetatean strain, casatoriti in strainatate. In urma cu mai multi ani au cumparat ... (vezi toată discuția)