Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua. Va rog sa-mi spuneți dacă o căsătorie ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua. Va rog sa-mi spuneți dacă o căsătorie încheiată ...

Bună ziua. Va rog sa-mi spuneți dacă o căsătorie încheiată în străinătate se poate deface în România, unul dintre parteneri fiind cetățean român?
Doar daca a fost transcrisa in Romania.
Bună din nou
Da căsătoria este transcrisa în România. As vrea,sa știu dacă la notar este obligatoriu prezenta persoanei din străinătate sau e suficient acceptul scris?
Este obligatorie