Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua, as dori sa stiu daca se poate divorta in Romania cu o casatorie legala incheiata in Irlanda. Ambii parteneri sunt cetateni romani. Se aplica aceiasi legislatie ca in irlanda? Defacerea casatoriei poate dura ani!! Multumesc
Trebuie să aveți căsătoria transcrisă in Romania. Se poate divorțat după legislatia noastra, daca ambii soți sunt de acord cu acest lucru. In caz contrar, competenta o va avea Judecătoria sector 5 Bucuresti.
Luati legatura cu un avocat sa-l împuterniciti pentru aceste demersuri.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Deci se poate divorta in Romania chiar si la notar daca ambele parti sunt de accord? In Irlanda poate dura pana la 4 ani..