Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua,

Situatia e in felul urmator. Sotia cetatean roman si sotul cetatean strain, casatoriti in strainatate. In urma cu mai multi ani au cumparat impreuna un imobil. La data cumpararii imobilului casatoria nu era transcrisa in Ro. Dar la incheierea contractului de vanzare cumparare incheiat la notar, sotii au prezentat actul de casatorie eliberat de autoritatile straine si notarul a facut referire despre acest act.
Deci prin contract sotii au cumparat/dobandit urmatoarele:
-sotul, cetatean strain si sotia cetatean roman, cota 1/1 parte din constructii
-sotia roman cota de 1/1 din teren
-sotul strain, drept de folosinta in cota de 1/1 parte asupra terenului
Pe urma mai spune in contract:
-sotul si sotia , cota de 1/1 parte din constructii conform art.30 cod familie ca bun comun
-sotia roman cota de 1/1 teren, conform art. 31 cod familie ca bun propriu,
-sotul strain drept de folosinta in cota de 1/1 parte asupra terenului
Ulterior casatoria a fost transcrisa si in RO si intre timp imobilul a fost si intabulat.
In aceasta situatie, in cazul unui divort cum se va imparti constructia si terenul?

Multumesc
utilizator32, utilizator
Terenul nu va fi împărțit, fiind bun propriu al soției. Pentru construcție se va face împărțirea în mod egal având în vedere că terenul este al soției aceasta din urmă poate cere și poate obține atribuirea construcției în proprietatea sa, având obligația de plată a unei sulte compensatoare.