Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua! Va rog îmi puteți cum ar trebui sa ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua! Va rog îmi puteți cum ar trebui sa procedez in situația: ...

Buna ziua!
Va rog îmi puteți cum ar trebui sa procedez in situația: am avut două incidente rutiere (2 zgârieturi ambele) și acum vreau sa îmi fac asigurarea.....doamna de la asigurare îmi spune că am Malus 3....unde as putea contesta acest lucru, pt 2 zgârieturi la 2 mașini diferite sa am Malus 3 ?
Va mulțumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Asigurarea mea e la City insurance...
Buna ziua,

Pentru a intelege corect situatia si sa va pot ajuta, va rog sa-mi comunicati si urmatoarele:
- cand au fost produse evenimentele rutiere?
- care a fost clasa dumneavoastra de B/M (Bonus/Malus) inainte sa aveti M3?

Este util sa stiti urmatoarele:
- pentru fiecare an de asigurare in care nu se inregistreaza daune pe CNP-ul dvs, cresteti cu o clasa in scoring (BONUS);
- pentru fiecare dauna inregistrata (din vina dvs), se scad 2 clase de bonus (MALUS).

Malus = penalizare
Bonus = bonificatie.

Exista 8 clase de MALUS si 8 clase de BONUS.
De asemenea, exista si clasa B0 (neutru, unde nu sunteti nici penalizata, dar nici nu beneficiati de reducere).

Astept clarificari referitoare la cele de mai sus ca sa va pot ajuta.
Daniel Vidoe, Consultant asigurari