avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua! Va rog îmi puteți cum ar trebui sa ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua! Va rog îmi puteți cum ar trebui sa procedez in situația: ...

Buna ziua!
Va rog îmi puteți cum ar trebui sa procedez in situația: am avut două incidente rutiere (2 zgârieturi ambele) și acum vreau sa îmi fac asigurarea.....doamna de la asigurare îmi spune că am Malus 3....unde as putea contesta acest lucru, pt 2 zgârieturi la 2 mașini diferite sa am Malus 3 ?
Va mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Daniel Vidoe , Consultant asigurari 16:20, 19 Ianuarie 2022
~ Conținut șters la cerere ~
Asigurarea mea e la City insurance...
Buna ziua,

Pentru a intelege corect situatia si sa va pot ajuta, va rog sa-mi comunicati si urmatoarele:
- cand au fost produse evenimentele rutiere?
- care a fost clasa dumneavoastra de B/M (Bonus/Malus) inainte sa aveti M3?

Este util sa stiti urmatoarele:
- pentru fiecare an de asigurare in care nu se inregistreaza daune pe CNP-ul dvs, cresteti cu o clasa in scoring (BONUS);
- pentru fiecare dauna inregistrata (din vina dvs), se scad 2 clase de bonus (MALUS).

Malus = penalizare
Bonus = bonificatie.

Exista 8 clase de MALUS si 8 clase de BONUS.
De asemenea, exista si clasa B0 (neutru, unde nu sunteti nici penalizata, dar nici nu beneficiati de reducere).

Astept clarificari referitoare la cele de mai sus ca sa va pot ajuta.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2022
Daniel Vidoe, Consultant asigurari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

art.66 din norma asf nr.23/2014 Laurentiu_29 Laurentiu_29 Buna ziua, Pana anul trecut am fost posesorul unui autoturism care l-am folosit din 2005 pana in octombrie 2015, pentru care am platit polita RCA constant si ... (vezi toată discuția)
Bonus rca nutyca_71 nutyca_71 Buna ziua, am si eu o nelamurire,ma puteti ajuta? La masina veche am avut bonus B13 (la rca)in timp ce la masina noua am luat-o de la B0.La masina veche nu am ... (vezi toată discuția)
Polita rca cu malus cole10 cole10 Buna ziua! Am nevoie de un sfat in privinta politelor RCA. Acum mai bine de 2 ani, in septembrie 2009 am avut un accident foarte usor, eu fiind vinovatul. ... (vezi toată discuția)