Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua din nou, acum aproape 5 luni m-am ales cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua din nou, acum aproape 5 luni m-am ales cu dosar penal ...

Buna ziua din nou, acum aproape 5 luni m-am ales cu dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului. Pe data de 22.12 dosarul a ajuns in instanta, mi-am recunoscut complet fapta, mi-am luat avocat, dar pe portal imi apar 2 dosare dintre care unul cu "a1" la sfarsit la care scrie "masuri si exceptii dispuse de judecatorul de camera preliminara", l-am rugat pe avocat sa ma ajute sa grabim procesul si mi-a trimis o declaratie pe care am trimis-o personal judecatoriei in care am spus ca nu am cereri si exceptii de formulat si in care am cerut ca procedura sa se desfasoare in forma simplificata de recunoastere a vinovatiei urmand a fi asistat de aparator ales. Acum am 2 intrebari ..Cam cat credeti ca va mai dura pana sa ajung la judecata initiala, pentru ca efectiv nu mai pot dormi noaptea si am senzatia ca o iau razna pe zi ce trece....si a 2-a : cam care credeti ca sunt sansele sa obtin o amanare a aplicarii pedepsei la o alcoolemie de 1.78 in sange, fara accident, fara victima, am incredere in avocatul meu ,el crede ca ar putea sa imi obtina asta avand in vedere circumstatele reale si personale, dar mi-ar prinde bine sa mai aud niste pareri. Va multumesc !
socratev, utilizator
Dupa ce o sa primiti incheierea din camera preliminara si aceasta o sa ramana definitiva, o sa fie stabilit termen pe fondul cauzei.
In ceea ce priveste sansele dvs sa obtineti o solutie de amanarea aplicarii pedepsei, avocatul dvs este cel in masura sa va raspunda, cunoscand actele dosarului.
Va multumesc mult pentru raspuns intebarea era alta, dar m-am exprimat gresit, in rechizitoriul primit scria ca am 20 de zile pentru a formula cereri si exceptii si pt a imi alege un avocat sau voi primi din oficiu. Mi-am ales un avocat , am trimis cerea in care am spus ca nu am de formulat cereri si exceptii, am primit confirmare ca au primit cererea, intrebarea era de fapt urmatoarea : se va incheia camera preliminara la expirarea celor 20 de zile ? Sau nu este obligatoriu ? Inca o data va multumesc !

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dupa ce o sa primiti incheierea din camera preliminara si aceasta o sa ramana definitiva, o sa fie stabilit termen pe fondul cauzei.
In ceea ce priveste sansele dvs sa obtineti o solutie de amanarea aplicarii pedepsei, avocatul dvs este cel in masura sa va raspunda, cunoscand actele dosarului.

Trebuie sa treaca termenul si sa primiti incheierea.