Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament Buna ziua, bunicul meu inainte de a muri a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament Buna ziua, bunicul meu inainte de a muri a facut un ...

Testament

Buna ziua, bunicul meu inainte de a muri a facut un testament in fata notarului in care ne lasa noua (mie si surori mele - nepoatele defunctului) dreptul de nuda propietate. Dreptul de uzufruct revenind uneia din fice (matusa mea) si sotiei (bunica mea).

Din nefericire ambii bunici au murit si urmeaza sa incepem procesul de suucesiune doar ca au intervenit ceva probleme pt ca ficele defunctului (adica mama noastra si matusa) vor sa conteste testamentul si sa ramana doar ele propietare (trist dar adevarat).

Acum intrebarea mea este, legal noi ce putem face? Mentionez ca bunicul inainte de a face testamentul a fost supus unui test pshiatric si era in toate facultatiile mintale. Si tot odata mentionez ca cea de-a doua fica (mama mea) a fost dotata corespunzator ca si uzufructant la lo alta propietate pe care a donato surori mele mai mici (a treia nepoata).
Dacă veți fi chemați în judecată, consultați un avocat, situația este prea complexă pentru a putea să o rezolvați cu sfaturi de pe net.
În principiu, copii defuncților se bucură de rezerva succesorală, adică o parte din dreptul de proprietate asupra imobilului care nu putea fi înstrăinată prin testament.