Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor si republicarea unor articole
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor si republicarea unor articole

Drepturi de autor si republicarea unor articole.

Buna ziua. Vin si eu cu o speta. As dori sa republic niste retete culinare (postate pe Facebook) ale unor persoane, pe un site de profil care urmeaza sa-l creez. As putea sa fac asta daca persoanele respective nu si-au dat acceptul? Retetele vor avea link catre postarea oficiala si text prin care se va preciza clar cine este autorul acelei retete. Multumesc.
Buna ziua,

Retetele concepute de catre specialisti(ii avem in vedere pe cei care pot demonstra acest aspect) sunt protejate de drepturile de autor, asadar, nu pot fi reproduse pe alte site-uri, decat cu acordul prealabil al lor.

Nu sunt specialisti. Sunt niste rerezentanti ai unui anunit aparat de gatit, care au adaptat anumite retete publice pentru acel aparat.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Retetele concepute de catre specialisti(ii avem in vedere pe cei care pot demonstra acest aspect) sunt protejate de drepturile de autor, asadar, nu pot fi reproduse pe alte site-uri, decat cu acordul prealabil al lor.

Nu sunt specialisti. Sunt niste rerezentanti ai unui anunit aparat de gatit, care au adaptat anumite retete publice pentru acel aparat.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Retetele concepute de catre specialisti(ii avem in vedere pe cei care pot demonstra acest aspect) sunt protejate de drepturile de autor, asadar, nu pot fi reproduse pe alte site-uri, decat cu acordul prealabil al lor.

ati cerut acceptul si ati fost refuzat?
Da.

adriandimitriu a scris:

ati cerut acceptul si ati fost refuzat?