Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua,am câștigat un proces civil,adica un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua,am câștigat un proces civil,adica un proces în care ...

Buna ziua,am câștigat un proces civil,adica un proces în care trebuie să primesc banii care mi se cuvin in urma vânzării mobilei dintr-un apartament,deci am câștigat în anul 2020. Am făcut cerere către un executor și i-am dat și sentință judecătorească și mă întreabă de titlu executoriu. Eu nu știu despre ce este vorba,va rog mă poate lamuri cineva,va mulțumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru a putea fi pusa in executare silita sentinta trebuie sa fie definitiva. Ceea ce inseamna ca aveti nevoie de un exemplar legalizat de la instanta (si nu exemplarul care v a fost comunicat prin posta).
Sentința judecătorească care v-a fost comunicată nu este valabilă pentru a se demara executarea silită până ce nu va fi legalizată de către instanța de judecată.