Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nepronuntarea asupra unei cereri de incuvintare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nepronuntarea asupra unei cereri de incuvintare probatoriu poate ...

Nepronuntarea asupra unei cereri de incuvintare probatoriu poate atrage nulitatea incheierii de sedinta ?

Am depus o cerere de repunere pe rol a unui proces suspendat in temeiul art 413 alin 1 pct 1

In cadrul acestei cereri de repunere pe rol am depus si o cerere de incuvintare probatoriu asupra careia instanta nu s-a pronuntat in incheierea data ....ca si cand nu a vazut-o .

In acesta cerere am solicitat incuvintarea probelor cu inscrisuri si interogatoriul cu paratul pentru care am anexat si interogatoriu .

Deci instanta s-a pronuntat doar asupra cererii de repunere pe rol si a respins-o .

Ma intreb de ce nu s-a pronuntat si asupra cererii de incuvintare probatoriu , cel putin sa precizeze ca respinge aceasta cerere pentru motivul X sau Y .

Multumesc
Antik, utilizator
Ca sa se pronunte pe probatoriu trebuia sa repuna dosarul pe rol mai intai dpdv procedural. Nerepunand dosarul pe rol el ramane suspendat, astfel incat probatoriul nu poate fi incuviintat.

Prin urmare o nulitate a incheierii pe acest temei va fi respinsa de pe scaun.