avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nepronuntarea asupra unei cereri de incuvintare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nepronuntarea asupra unei cereri de incuvintare probatoriu poate ...

Nepronuntarea asupra unei cereri de incuvintare probatoriu poate atrage nulitatea incheierii de sedinta ?

Am depus o cerere de repunere pe rol a unui proces suspendat in temeiul art 413 alin 1 pct 1

In cadrul acestei cereri de repunere pe rol am depus si o cerere de incuvintare probatoriu asupra careia instanta nu s-a pronuntat in incheierea data ....ca si cand nu a vazut-o .

In acesta cerere am solicitat incuvintarea probelor cu inscrisuri si interogatoriul cu paratul pentru care am anexat si interogatoriu .

Deci instanta s-a pronuntat doar asupra cererii de repunere pe rol si a respins-o .

Ma intreb de ce nu s-a pronuntat si asupra cererii de incuvintare probatoriu , cel putin sa precizeze ca respinge aceasta cerere pentru motivul X sau Y .

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 24 Ianuarie 2022
Antik, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 11:30, 24 Ianuarie 2022
Ca sa se pronunte pe probatoriu trebuia sa repuna dosarul pe rol mai intai dpdv procedural. Nerepunand dosarul pe rol el ramane suspendat, astfel incat probatoriul nu poate fi incuviintat.

Prin urmare o nulitate a incheierii pe acest temei va fi respinsa de pe scaun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelămurire in cadrul unei suspendări facultative 413/1 repunerea ... Antik Antik Nelămurire In cadrul unei suspendări facultative 413/1 repunerea pe rol se face prin încheiere cu citare ? In cauza este vb.despre o suspendare ... (vezi toată discuția)
Cerere recuzare erhabe erhabe Buna ziua Am un dosar in instanta unde s-a amanat pentru data de 3.11.2022 pronuntarea asupra unei cereri de suspendare facuta de catre IPJ. Ieri toata ... (vezi toată discuția)
Dosar suspendat si repus pe rol anca33a anca33a Buna seara Am avut proces pentru marirea pensiei alimentare dar datorita faptului ca am ajuns prea tarziu la proces acesta se suspendase,acum vreau sa fac ... (vezi toată discuția)